مدیریت تغییر چیست ؟

مدیریت تغییر چیست ؟

مدریریت تغییر چیست ؟

مدیریت تغییر از دو واژه مدیریت و تغییر تشکیل شده و گرایشهای مختلفی از مدیریت وجود دارد نظیر مدیریت دولتی، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی و مدیریت اجرایی و …

برای مدیریت تعاریف مختلفی انجام شده و معروف ترین و کامل ترین تعریف : علم  و هنر سازماندهی کردن و انجام همانگی بین سطوح مختلف یک سازمان است.

اما تعریفی که از مدیریت خدمت شما ارائه میکنیم، مدیریت یعنی :

استفاده درست از منابع و امکانات موجود که در دسترس ما قرار دارند و اداره صحیح شرایط که بهترین تصمیمات گرفته شود و رسیدن به بیشترین بازدهی و کسب نتایج مطلوب می باشد.

متاسفانه مدیرانی هستند که فکر می کنند باید تمام شرایط و امکانات فراهم باشد و تا زمانیکه دست یک مدیر از بودجه و امکانات باز نباشد عملاً نمی تواند کاری انجام دهد !

 

مدیر لایق

البته منظور ما حمایت و دفاع کردن از سازمانهایی که در  فراهم آوردن بودجه و شرایط مناسب برای پیش برد اهداف کوتاهی می کنند و توقعات بالایی دارند نیست بلکه روی صحبت ما با مدیرانی می باشد که درسته شاید شرایط مناسبی پیش روی خودشان ندارند و امکانات و ابزار لازم برای رسیدن به اهداف یا رهایی از مخمصه را ندارند اما یک مدیر لایق تحت هر شرایطی باید هنر مدیریت خود را بکار ببندد و در شرایط حساس و بحرانی به داد سازمان برسد و توانمندی های خود را در بحرانها نشان دهد.

نگاهی به شرکتها و سازمانهای موفق فعلی که بندازیم، روزی شرایط بسیار بدی را سپری کرده اند و خودشان هم شاید امیدی به بازگشت به بازار و قرار گرفتن در کورس رقبا را نداشتند.

اما با تدبیر و مدیریت مناسب و اعتماد به مدیری لایق توانسته اند شرایط بد و بحرانی را پشت سر بگذارند و حالا به عنوان سازمان یا شرکتی موفق در حال فعالیت هستند.

 

موفقیت

تغییر

تغییر یعنی دگرگونی، عوض شدن، به نسبت قبل بهتر شدن، گاهی عوض شدن یک استراتژی یا …

تغییر سطوح و ابعاد گسترده ای دارد تغییرات فردی تا تغییرات سازمانی، تغییر از ظاهر تا باطن، تغییر در ادراک، تغییر در اخلاق و رفتار و  …

تغییر یه وقتایی محسوس است و یه زمانهایی نامحسوس، یه زمانهایی اثرات آن در بلند مدت مشخص می شود یه زمانهایی در کوتاه مدت نمود پیدا می کند.

تغییر همیشه سخت و طاقت فراست و کار هر کسی نیست.

تغییر کار انسانهای بزرگ است کسانی که خواستن را اجرا می کنند و به تصویر می کشند، تغییر بر خلاف جریان آب شنا کردن است .

وقتی تصمیم به تغییر کردن گرفته می شود، از حرف تا عمل کلی راه است و ممکنه یه مدت از سر جو گیری تصمیم به تغییر گرفته بشه، یعنی فرد در ذهن خودش یه رویا پردازی هایی داره و خیلی شرایط خوبی رو تجسم میکنه بعدش یه دفعه تصمیم می گیره که تغییر رو شروع کنه و به اون چیزی که خواسته برسه اما بعد از مدتی رها میکنه چرا ؟

 

هدف از تغییر

تغییر مسیر پر فراز نشیبی دارد و نیاز به داشتن، هدف و برنامه ریزی دقیق و مهمتر از همه باید پشت کار داشت و نباید خسته شد چون تغییر چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد و به زحمت و تلاش بستگی دارد.

مسیر درستی باید طی شود، یه وقتایی انتخابهای غلط و مسیر اشتباه رفتن نه تنها باعث دور شدن از مقصد می شود بلکه دیگر توان برگشت و ادامه دادن دوباره از فرد گرفته می شود و تسلیم میشه یا یه وقتایی زمانیکه دیگه چیزی به موفقیت نمانده و کمی صبر و حوصله و تلاش بیشتر ما به هدف می رسیم اما سختی مسیر و فشار باعث میشه از ادامه راه باز بمونیم.

کسی که در مراحل تغییر قرار دارد بهتر از هر شخص دیگری خودش می داند کجای مسیر قرار دارد و چفدر تغییر برای او رقم خورده است.

در تغییرات فردی خود شخص زودتر از اطرافیان و حتی در بازه زمانی کوتاه مدت متوجه تغییرات خودش می شود.

در سطوح سازمانی یک مدیر متوجه تغییرات و رسیدن به اهدافی که برای آن برنامه ریزی انجام شده را زودتر از بقیه متوجه خواهد شد چون مدیریت تغییر در دست این افراد است.

 

تغییر

 

وحدت و راهنما

تغییر یک یکپارچگی و وحدت درونی چه در داخل سازمان بین تمام نیروها و کارمندان و یا چه در سطوح فردی یک وحدت درونی می خواهد.

مدیریت تغییر یعنی مدیریت کردن مچموعه از تغییرات و پیاده کردن راهکارهای مناسب که با توجه به توانایی های فردی و با توجه با شرایط و امکاناتی که داریم بتوانیم بهترین نتیجه را بگیریم.

برای تغییر نیاز به یک بلد راه داریم و کسی که قبلاً مسیر را رفته باشد، یا علم و راه و روش درست مدیریت تغییر را بداند.

کسی که خودش تجریه تغییر را نداشته باشد نمی تواند درک درستی از تغییر و شرایط و وضعیتی که فرد یا سازمانی که نیروهای آن درگیر فرآیند تغییر هستند و تحت فشار می باشند را داشته باشد.

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. علیرضا کرمی
  ۸:۰۷ ۱۳۹۶/۱۱/۳۰

  سلام استاد بیک عزیز
  مطالب بسیار عالی بود
  لطفا از این مطالب بیشتر بنویسید
  ممنون

  • حمید بیک
   ۱۰:۴۲ ۱۳۹۶/۱۲/۰۷

   سلام استاد کرمی عزیز
   خیلی ممنون از شما