change management

change

مدریریت تغییر چیست ؟

مدریریت تغییر از دو واژه مدیریت و تغییر تشکیل شده و در ایران رشته دانشگاهی راجب مدریریت تغییر وجود ندارد اما گرایشهای مختلفی از مدیریت وجود دارد نظیر مدیریت دولتی ، مدیریت بازرگانی ، مدیریت صنعتی و مدیریت اجرایی و …

برای مدیریت تعاریف مختلفی انجام شده و معروف ترین و کامل ترین تعریف : علم  و هنر سازماندهی کردن و انجام همانگی بین سطوح مختلف یک سازمان است.

اما تعریفی که از مدیریت خدمت شما ارائه میکنم ، مدیریت یعنی : اداره کردن و استفاده درست از منابع و امکانات موجود که در دسترس ما قرار دارند ، بهترین تصمیمات گرفته شود و رسیدن به بیشترین بازدهی و کسب نتایج مطلوب.

متاسفانه هستند مدیرانی که فکر می کنند باید تمام شرایط و امکانات فراهم باشد و تا زمانیکه دست یک مدیر باز نباشد از بودجه و امکانات عملاً نمی توان کاری را انجام داد !

البته به این نکته توجه داشته باشیم منظور ما حمایت و دفاع کردن از سازمانها یا ارگانهایی که در  فراهم آوردن بودجه و شرایط و بستری مناسب برای پیش برد اهداف کوتاهی می کنند و توقعات بالایی دارند نیست بلکه روی صحبت ما با مدیرانی می باشد که درسته شاید شرایط مناسبی پیش روی خودشان ندارند و امکانات و ابزار لازم برای رسیدن به اهداف یا رهایی از مخمصه را ندارند اما یه مدیر لایق تحت هر شرایطی باید هنر مدیریت خود را بکار ببندد و در شرایط حساس و بحرانی به داد سازمان برسد و توانمندی های خود را در بحرانها نشان دهد.

نگاهی به شرکتها و سازمانهای موفق فعلی که بندازیم روزی شرایط بسیار بدی را سپری کردند و خودشان هم امیدی به بازگشت به بازار و قرار گرفتن در کورس رقبا را نداشتند اما با تدبیر و مدیریت مناسب و اعتماد به مدیری لایق توانسته اند شرایط بد و بحرانی را پشت سر بگذارند و الان به عنوان سازمان یا شرکتی موفق در حال فعالیت هستند.

موفقیت

تغییر یعنی دگرگونی ، عوض شدن ، به نسبت قبل بهتر شدن ، گاهی عوض شدن یه استراتژی یا یه آدم ، تغییر سطوح و ابعاد گسترده ای دارد تغییرات فردی تا تغییرات سازمانی ، تغییر از ظاهر تا باطن ، تغییر در ادراک ، تغییر در اخلاق و رفتار و  …

تغییر یه وقتایی محسوس است و یه زمانهایی نامحسوس ، یه زمانهایی اثرات آن در بلند مدت مشخص می شود یه زمانهایی در کوتاه مدت نمود پیدا می کند.

در کل تغییر همیشه سخت و طاقت فراست و کار هر کسی نیست ، تغییر کار انسانهای بزرگ است کسانی که خواستن را اجرا می کنند و تصویر می کشند ، تغییر بر خلاف جریان آب شنا کردن است ، وقتی تصمیم به تغییر کردن گرفته میشه از حرف تا عمل کلی راه است و ممکنه یه مدت از سر جو گیری تصمیم به تغییر باشه یعنی فرد در ذهن خودش یه رویا پردازی هایی داره و خیلی شرایط خوبی رو تجسم میکنه بعدش یه دفعه تصمیم می گیره که تغییر رو شروع کنه و به اون چیزی که خواسته برسه اما بعد از یه مدت رها میکنه چرا ؟

تغییر مسیر پر فراز نشیبی داره و نیاز به داشتن و هدف و برنامه ریزی دقیقی است و مهمتر از همه اینها باید پشت کار داشت و نباید خسته شد چون تغییر چیزی نیست که یه شبه اتفاق بیفته و به زحمت و تلاش بستگی داره و اینگه مسیر درستی هم باید طی شود ، یه وقتایی انتخابهای غلط و مسیر اشتباه رفتن نه تنها باعث دور شدن از مقصد میشه بلکه دیگه توان برگشت و ادامه دادن دوباره از فرد گرفته میشه و تسلیم میشه یا یه وقتایی زمانیکه دیگه چیزی به موفقیت نمانده و کمی صبر و حوصله و تلاش بیشتر ما به هدف می رسیم اما سختی مسیر و فشار باعث میشه از ادامه راه باز بمونیم.

کسی که در مراحل تغییر قرار دارد بهتر از شخص دیگری خودش می داند کجای مسیر قرار دارد و چفدر تغییر برای او رقم خورده معمولاً در تغییرات فردی خود شخص زودتر از اطرافیان و حتی در بازه زمانی کوتاه مدت متوجه تغییرات خودش می شود یا در سطوح سازمانی یک مدیر متوجه تغییرات و رسیدن به اهدافی که برای آن برنامه ریزی انجام شده را زودتر از بقیه متوجه خواهد شد چون مدیریت تغییر در دست این افراد است.

تغییر

تغییر یک یکپارچگی و وحدت درونی چه در داخل سازمان بین تمام نیروها و کارمندان و یا چه در سطوح فردی یک وحدت درونی می خواهد و مدیریت تغییر یعنی مدیریت کردن مچموعه از تغییرات و پیاده کردن راهکارهای مناسب که با توجه به توانایی های فردی و با توجه با شرایط و امکاناتی که داریم بتوانیم بهترین نتیچه را بگیریم.

برای تغییر نیاز به یک بلد راه  داریم و کسی که قبلاً این مسیر را رفته باشد ، یا علم و راه و روش درست مدیریت تغییر را بداند و کسی که خودش تجریه تغییر را نداشته باشد نمی تواند درک درستی از تغییر و شرایط و وضعیتی که فرد یا سازمانی که نیروهای آن دگیر هستند و تحت فشار می باشند را داشته باشد.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *