کمال گرایی و کامل گرایی چیست ؟

کمال گرایی یا کامل گرایی

کمال گرایی یا کامل گرایی !

در این مقاله به تفاوت بین کمال و کامل گرایی می پردازیم

ابتدا باید تعریف کنیم که کمال یعنی چی و کامل یعنی چی، وقتی شما در گوگل سرچ کنید و نگاهی به ویکیپدیا هم بندازید هیچ تفاوتی بین کمال گرایی یا کامل گرایی نمی بینید و جالب تر اینکه واژه کمال گرایی را کاملاً در جهت مفاهیم کامل گرایی بکار برده شده خواهید دید !

کمال گرایی :

ابتدا باید کمال را تعریف کنیم، کمال یعنی جویای حق و حقیقت شدن، یعنی در مسیر خداوند و سیر سلوک عرفانی قرار گرفتن، یعنی رسیدن به قرب الهی، یعنی هدف غایی انسان و رسیدن به رسالت خویشتن تمامی این مفاهیم در یک کلام یعنی کمال اما معمولاً در تعریف کامل گرایی چه در عامه مردم یا در روانشناسی بین کمال و کامل فرقی قائل نمی شوند !

کمال گرا به کسی گفته می شود که دنبال کمال است سیر و سلوکی را در راه خدا شناسی طی می کند و هدفش خداوند و رسیدن به قرب الهی است.

کامل گرایی :

کامل یعنی بدون نقص، بدون عیب و ایراد، بی هیچ کمی و کاستی، همه چیز تمام.

کامل گرا یعنی کسی که همیشه دنبال کامل کردن است و دنبال اینکه بدون عیب و نقص یه کاری را انجام دهد و همواره تمام تلاش خود را می کند که سنگ تمام بگذارد و چیزی کم و کسری نداشته باشه در زمینه فعالیتش همه چی کامل باشه برای آشنایی بیشتر لازم می دونم در این زمینه مفصل صحبت کنم و مثال های زیادی بزنم تا مفهوم کامل گرایی قشنگ مشخص بشه چون خیلی از ما ها در گیر این کامل گرایی هستیم و خبر نداریم !

100

شخص کامل گرا هیچ وقت از خودش راضی نیست و همیشه استانداردها و توقعاتی که از خودش دارد بالاست و به صورت وسواسی قصد انجام کارها را به نحوی بسیار عالی دارد و هیچوقت از خودش راضی نیست افراد کامل گرا چون می خواهند همه چی کامل باشه هر جای کار را که تکمیل می کنند باز جایی برای بهتر شدن می بینند و باز تلاش می کنند و همش خسته میشن در آخر کار بازم به مراد دل خود نمی رسند.

شخص کامل گرا همه چیز را در کنار هم می خواهد و یا کامل می خواهد یا هیجی، شخص کامل گرا در واقع همیشه نیاز به تایید دیگران دارد چون خودش نظر قطعی ندارد و در تصمیم گیری ها و انتخالهایش همیشه مشکل دارد.

کمال گرا ضعفی در خودش احساس می کند و نمی تواند قبول کند که همینجوری خوبم، کارم بی نقصه اصلاً همینه من تونستم به بهترین شکل انجامش دهم.

کامل گرا

حالا یه سوالی پیش میاد آیا کمال گرایی همیشه بده ؟

اصلاً اینجور نیست که همیشه کامل گرایی بد باشد اگر کاری را بی نقص انجام شده باشه یا کامل باشه خیلیم خوبه اما مشکل جایی است که بیش از اندازه وقت و انرژی روی یه کاری گذاشته بشه یا اینکه ما خیلی از مواقع بخاطر کامل گرایی خیلی از کارها را اصلاً شروع نمی کنیم یا بیش از حد وسواس به خرج می دهیم و خودمان را اذیت می کنیم، این قطعاً بده یا کلی زحمت کشیدیم و در حد توانمان عالی انجام دادیم ولی بازم نارضایتی از خودمان داشته باشیم بده.

ما از وقتی که پا به این دنیا می گذاریم کمال گرا هستیم یا کامل گرا هستیم ؟

در واقع انسان یک نرم افزار است و زمانیکه وارد این دنیا می شود توسط والدین برنامه ریزی می شود، خیلی از وقتها بر اثر فشار بیش از حد والدین و سخت گیری هایی که در کودکی بر ما انجام می دهند برای ما این جریان شکل می گیرد و در بزرگسالی در قالبهای مختلف نمود پیدا می کند.

البته لازم به ذکر است که فقط هم والدین مقصر نیستند، مقصر اصلی سیستم آموزش پرورش کشور است، اگر نگاهی بندازیم به دوران تحصیلی خودمان معیار و ملاک شاگرد خوب چه چیزی بود ؟

نمره انظباط خوب مال چه کسی بود ؟

معلمها یا مدیر یا ناظم چه کسی را بیشتر از همه دوست داشتند ؟

ما از بچگی تو فضای رقابتی خاصی قرار می گیریم و همش دنبال این هستیم که بهتر شیم و نفر اول باشیم، عالی باشیم، از بچهای فامیل سرتر باشیم، شاگرد خوب معلم باشیم …

مبسر

این فضاها برای ما سمی را تشکیل دادند که ما در این فضای سمی تنفس کردیم و با یه غول کامل گرا روبرو شدیم !

در مبحث کامل گرایی خیلی مثال میشه زد ولی به صورت موردی اشاره میکنم.

کسی که ورزش می کند هدفش سلامتی است و در باشگاه به اندام خوب خواهد رسید اما شخص کامل گرا مثلاً می خواد اول شکم خود را کوچیک کند بعد بره باشگاه ثبت نام کنه !

عضله

در لباس پوشیدن چون یه تیکه از لباسش با قسمتهای دیگه هم خوانی ندارد از پوشیدن تمام آن لباسها خود داری می کند و کلاً یه چیز دیگه ای می پوشه !

مسافرت نمیره چون ماشین نداره یا ویلا نداره !

روی لباسش یه لکه ای میفته کلاً حالش بد میشه !

روند یه کاری اون جوری که می خواسته پیش نمیره کلاً بی خیال کار میشه ! 

در کل یا کامل می خواهد یا اصلاً نمی خواهد ! و شخص کامل گرا از انجام فعالیتها کم پیش می آید که حالش خوب باشه و از خودش حس رضایتمندی را داشته باشه.

سوالی که پیش می آید الان که ما متوجه فرق بین کامل گرایی و کمال گرایی شدیم و متوجه شدیم ما کامل گرا هستیم چیکار کنیم ؟ چطوری این جریان را کنترل کنیم و متوجه بشیم کار ما خوب است یا خود ما خوب هستیم نمره قبولی را داریم و نباید دیگه درگیر بشیم !

راهکارها :

بالاتر از متوسط باشیم اینجوری می فهمیم الان خوبه و ما خوبیم، کارمون خوبه مشکلی نداریم یا از نفرات قبلی یکم بالاتر باشیم مثلاً در محل کارمان وسط باشیم نه نفر آخر باشیم نه خودمان را برای نفر اول شدن اذیت کنیم.

خیلی از مواقع فقط کافیه ما مرز را پیدا کنیم و یکم از مرز بالاتر باشیم یا یکم از بقیه بهتر باشیم.

سکوی قهرمانی

در نظر گرفتن افراد موفقی که حالشان خوب است و کامل گرا هم نیستند برای شروع از این اشخاص بپرسیم تا حد تعادل را بدست بیاریم که آیا بازم داریم زیاده روی می کنیم یا واقعاً داریم کم کاری می کنیم ! 

شروع کننده باشیم تحت هر شرایطی نهایت خراب می کنیم و دیگه قرار نیست کشته بشیم که !

دونده

باید از یه جایی شروع کرد و پیشنهاد میکنم ابتدا از کارهایی که حساسیت بالایی ندارد شروع کنیم مهم شروع کردن است چون بخاطر کامل کردن حالا حالا ها شخص کامل  گرا کار را شروع نمی کند.

تعیین زمان برای انجام کارها، که سریع انجام بدهیم و خودمان را از شر این کامل گرایی رها کنیم.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. مهدی

  سلام. ممنون از مقاله خوبت
  ولی بنظرم در موردراهکارهات یکم دیگه تحقیق کن. با تعریفهای خودت نمیخونه. کامل گرا کسی نیست که قبول کنه متوسط باشه یا وسط باشه یا درجه اهمیتش رو کمتر کنه. نمیتونه سریع باشه. کامل گراس و نمیتونه از شخصی که کامل گرا نیست مشورت بگیره ….
  در کل میدونی راه حلهات چی میگه؟
  میگه کامل گرایی رو بیخیال شو …..
  اولش میگی بد نیست بعد میگی مرضه تهشم میگی بیخیال شو ….. !!!!!!!

  پاسخ
  1. حمید بیک

   سلام دوست عزیز
   خیلی ممنونیم از مطالغه مقالات و بیان نظرهایتان
   کسی که کامل گراست یه شبه قرار نیست کامل گرایی را کنار گذارد و راهکارهایی که در مقاله قرار دادیم به صورت موردی می باشد.
   در این زمینه سعی می کنیم مقالات کاربردی تر و جامع تری خدمتتان ارائه کنیم و امیدواریم نظر شما را جلب کند.
   کامل گرایی همیشه بد نیست اینکه ما بتوانیم کارها را کامل و بی نقص انجام دهیم خیلی خوبه و سطح کیفی کار ما را نشان می دهد اما اگر ما همیشه درگیر مسئله کامل گرایی باشیم و سعی داریم همه چیز کامل باشد درحالیکه کاری که ما ارائه می کنیم از سطح استاندارد بالاتر است و نیازی به انرژی بیشتر گذاشتن نیست ولی باز شخص کامل گرا درگیر بهتر کردن کار و بهتر بودن است یا اغلب فرد کامل گرا در شروع کردن مشکل دارد زیرا به دنبال کامل کردن است و بعداً قصد شروع کردن دارد !
   خوشحال می شویم اگر در این زمینه بتوانیم نظرات علمی یا کاربردی شما را داشته باشیم.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *