چگونه مسیر عصبی فعالیت بسیازیم ؟

ساخت مسیر عصبی

چگونه مسیر عصبی فعالیتها را بسیازیم 

ما وقتی آگاهانه یه کاری را انجام می دهیم با اینکه ناآگاهانه یه کاری را انجام می دهیم خیلی تفاوت دارد ، ما وقتی علت انجام دادن یه ماجرا و کاری که با آن درگیر هستیم می دانیم و آگاهیم،ا برچگونه مسیر عصبی فعالیتها را بسیازیم ؟
ما وقتی آگاهانه یه کاری را انجام می دهیم با اینکه ناآگاهانه یه کاری را انجام می دهیم خیلی تفاوت دارد ، ما وقتی علت انجام دادن یه ماجرا و کاری که با آن درگیر هستیم می دانیم و آگاهیم، راحتر می توانیم با پذیرفتن آن کنار بیایم تا اینکه آن را انکار کنیم یا علت انجامش را ندانیم با ذکر یک مثال بهتر برای ما جا خواهد افتاد.
ما همیشه با این واژه ها آشنا هستیم که نمی دونم چرا حوصلم نمیاد این کارو انجام بدم ، نمی دونم چرا سخت شده واسم ، اصلا فکر نمی کردم در این حد وقتم رو بگیره ، چرا این گفتگوها برای ما اتفاق می افتد ؟
چون هنوز برای ما مسیر عصبی آن کار شکل نگرفته ، حالا سوالی که ایجاد می شود خب من چطوری مسیر عصبیم را شکل بدهم !

مسیر عصبی
آرام آرام همان جوری که ما مسیر عصبی انجام دادن را شکل دادیم حالا مسیر عصبی انجام ندادن را شکل می دهیم مثال رانندگی را بخاطر دارید ؟
چه قدر زمان طول کشید تا ما مهارت رانندگی کردن را یاد گرفتیم و در واقع ما مسیر عصبی رانندگی کردن را شکل دادیم و اول مسیر عصبی یادگیری و حفظ کردن آیین نامه رانندگی را ساختیم که خیلی از ما در همین مرحله هم جا زدیم و کلاً بی خیال گواهینامه شدیم !
اصولاً حفظ کردن با یاد گرفتن خیلی تفاوت دارد مثلاً آیین نامه رانندگی را حفظ کردیم و رفتیم امتحان دادیم الان چه چیزهایی خاطرمان است ؟
اگر ما با خودمان کمی صادق باشیم چیزی از آئین نامه یادمان نیست چون حفظ کردیم ولی یه سری چیزهایی که ما یاد می گیریم و در ما نهادینه می شود ، در واقع درک شده باشد از خاطر ما نمی رود ، تمرین حفظ یا یادگیری آیین نامه از ما چقدر زمان گرفت تا بتوانیم موفق شویم ؟
مرحله بعدی که وارد امتحان شهری شدیم چقدرطول کشید ؟ ۱۰ جلسه یا حتی بیشتر ما درگیر بودیم تا رانندگی کردن در شهر را یاد بگیریم و یه سری کارهایی که در جلسات رانندگی قبل از حرکت کردن انجام می دادیم را فراموش می کردیم انجام دهیم از تنظیم کردن آیینه گرفته تا کمربند بستن ، صندلی چک کردن و حتی زمانیکه می خواستیم راه بیفتیم چند بار ماشین را خاموش می کردیم ؟
خیلی آرام و محتاط رانندگی کردیم و خیلی جاها مربی کنار ما نشسته بود و اگر کمک حال ما نبود و جای ما ترمز نمی گرفت ۱۰ بار بیشتر یا تصادف می کردیم یا ماشین رو در جوب می انداختیم !
بعد از کلی زحمت و احساس راحتی با مربی و ارتباط برقرار کردن با اجزا ماشین مثلاً چقدر فرمون رو بچرخونیم یا با کجای پا کلاج را بگیریم و … تازه توانستیم راندن ماشین را یاد بگیریم اما از اولین باری که سوار ماشین شدیم و ما باید رانندگی می کردیم چقدر استرس داشتیم ، یا فقط خودمان در ماشین باشیم و رانندگی کنیم ؟

تعویض-دنده

بعد از این همه اعمال شاغه تازه می رفتیم برای امتحان آئین نامه و در امتحان رد می شدیم چرا ؟
ما تازه رانندگی کردن را یاد گرفته بودیم ولی هنوز استرس داشتیم و مسلط نبودیم ، برای امتحانم همه چی از یادمون می رفت و هول می کردیم و استرس وجود ما را فرا می گرفت و یادمان می رفت حتی آیینه ها را چک کنیم یا کمربندمان را بیندیم چه برسه به اینکه حالا درست پارک دوبل بزنیم و درست رانندگی کنیم ، خاموش نکنیم و قوانین را رعایت کنیم یا حق تقدم با کی هست تا
رعایت کنیم !
اما حالا چی ؟ الان ما چطور رانندگی می کنیم ؟ هنوز مثل همان موقع هستیم ؟
ما با تمرین و پشتکار توانستیم مسیر عصبی رانندگی کردن را بسازیم و با تمرین و تکرار مهارت رانندگی کردن را بدست آوردیم و راننده شدیم ، با رانندگی کردن ما تجربه بدست آوردیم و در واقع ذهن انسان جوری طراحی شده که ما با انجام دادن یه کاری در طول سه هفته مغز را عادت می دهیم و مسیر عصبی فعالیت را می سازیم و بعد از گذشت ۲۰ ساعت ما در آن فعالیت تسلط پیدا می کنیم و بعد از ۱۰ هزار ساعت در آن حیطه بهترین و متخصص می شویم ، بهترین و ملموس ترین مثال این مثال رانندگی هست که اغلب با آن درگیر بودیم و برای همین از این مثال استفاده کردیم.

مسیر عصبی
ما برای انجام هر فعالیتی نیاز به ساخت مسیر عصبی داریم و همینطور برای انجام ندادن فعالیتی که ترک کردن و انجام ندادن آن سخت است نیاز به ساختن مسیر عصبی داریم و همیشه قبل از شروع هر کاری ما نیاز داریم که مسیر عصبی بسازیم ، به این معنی نیست که خب اول مسیر عصبی رانندگی رو بسازم بعد میرم گواهی نامه می گیرم ، یعنی اگر ما چنین کاری بخواهیم انجام دهیم باید کلی تمرین کنیم و رانندگی کنیم و مسیر عصبی بسازیم و مدتی بدون گواهینامه رانندگی کنیم تا مسلط بشیم بعدش بریم گواهینامه بگیریم خب قطعاً تبعاتی دارد که باید مسئولیت و عواقب آن را بپذیریم.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *