چگونه مسیرعصبی فعالیتی را تغییر دهیم ؟

ساخت مسیر عصبی

چگونه مسیرعصبی فعالیتی را تغییر دهیم

آگاهانه یا ناآگاهانه مسیرعصبی ساختن.

وقتی آگاهانه کاری انجام می دهیم با اینکه ناآگاهانه کاری را انجام می دهیم خیلی تفاوت دارد.

وقتی علت انجام دادن کاری که می خواهیم شروع کنیم را می دانیم با اینکه بدون هدف و با جوگیری کاری را شروع کنیم تفاوت دارد.
وقتی هدف داشته باشیم راحتر می توانیم کاری که شروع می کنیم را انجام دهیم چون انگیزه و اشتیاق داریم.

با این واژه ها آشنا هستیم نمیدونم چرا حوصلم نمیاد، نمیدونم چرا سخت شده واسم، اصلاً فکر نمی کردم در این حد وقتم رو بگیره، چرا این گفتگوها برای ما اتفاق می افتد ؟
چون هنوز برای ما مسیرعصبی کار شکل نگرفته، حالا سوالی که مطرح می شود، چطوری مسیرعصبی بسازم یا مسیرعصبی ساخته شده را تغییر دهیم ؟

 

مسیرعصبی

 

فقط باید شروع کنیم و هیچ راهی جز این نداریم از زمانهای کم یا کارهای کوچک شروع کنیم فقط شروع کنیم.

نحوه ساخته شدن مسیرعصبی را بدانیم و واقف باشیم که هر قدمی که برمیداریم مسیرعصبی در حال شکل گرفتن است.

مسیرعصبی در مقالات قبلی ارائه شده اگر با مسیرعصبی آشنایی ندارید می توانید این مقاله را مطالعه بفرمایید.

 

ساختن مسیرعصبی رانندگی

چه قدر زمان طول کشید تا مهارت رانندگی کردن را یاد گرفتیم و در واقع ما مسیرعصبی رانندگی کردن را شکل دادیم.

آیین نامه رانندگی را حفظ کردیم و رفتیم امتحان دادیم الان چه چیزهایی خاطرمان است ؟
اگر با خودمان کمی صادق باشیم چیزی از آئین نامه خاطر ما نیست چون حفظ کردیم، ولی چیزهایی که یاد می گیریم در وجود ما نهادینه می شود، در واقع درک شده و از خاطر ما نمی رود.

 

گذشت زمان، تکرار و تمرین

امتحان شهری چقدر طول کشید به صورت عملی رانندگی کردن را یادبگیریم و رانندگی کنیم ؟ ۱۰ جلسه یا حتی بیشتر درگیر بودیم تا رانندگی کردن در شهر را یاد بگیریم و یه سری کارهایی که در جلسات رانندگی قبل از حرکت کردن باید انجام می دادیم و اوایل مرور می کردیم کارهایی که باید قبل از حرکت انجام دهیم.
خیلی آرام و محتاط رانندگی کردیم و خیلی مواقع مربی که کنار ما نشسته بود، کمک حال ما بود و جای ما ترمز می گرفت.
بعد از آشنایی با اجزا ماشین مثلاً چقدر فرمون رو بچرخونیم یا با چطور کلاج را کنترل کنیم و … تازه توانستیم به حرکت درآوردن ماشین را یاد بگیریم اما از اولین باری که سوار ماشین شدیم و باید رانندگی می کردیم چقدر استرس داشتیم 

 

مسیرعصبی رانندگی

 

مسیر تسلط

درسته که تازه رانندگی کردن را یاد گرفته بودیم ولی استرس داشتیم و مسلط نبودیم، زمان امتحان همه چیز از خاطرمان میرفت و استرس وجودمان را فرا می گرفت و همه چیز یادمان میرفت.

اما حالا چطور؟ در حال حاضر ما چطور رانندگی می کنیم ؟ هنوز مثل همان موقع هستیم ؟
ما با تمرین و پشتکار توانستیم مسیرعصبی رانندگی کردن را بسازیم و با تمرین و تکرار مهارت رانندگی کردن را بدست آوردیم و بر رانندگی مسلط شدیم، با رانندگی کردن تجربه بدست آوردیم.

 

مدت زمان ساخت مسیرعصبی

در واقع ذهن انسان جوری طراحی شده که با انجام دادن هر فعالیتی به مدت سه هفته مغز به انجام فعالیت عادت می کند و مسیرعصبی فعالیت ساخته می شود.

بعد از گذشت ۲۰ ساعت ما در آن فعالیت تسلط پیدا می کنیم و بعد از گذراندن ۱۰ هزار ساعت در آن حیطه جزء بهترین و متخصص در آن فعالیت می شویم، بهترین و ملموس ترین مثال این مثال رانندگی هست که اغلب با آن درگیر بودیم و برای همین از این مثال استفاده کردیم.

 

مسیرعصبی

 

تضعیف

زمانیکه فایلی راجب فعالیتی در ذهن ما وجود ندارد راحتر میشه مسیرعصبی ساخت، اما برای فعالیتی که فایلی در ذهن ما وجود ندارد، باید ابتدا فایل اولی را کمرنگ کنیم بعد مسیرعصبی جدید را بسازیم و فایل آن در ذهن راه اندازی کنیم.

مسیرعصبی که شکل گرفته پاک نمی شود، فقط میتوانم فعالیت مورد نظر را تضیف کنیم و کمرنگ کنیم.

 

تدریجی یا درجا

به همان ترتیبی که فعالیت اولی را شکل دادیم، یک ساختمان را فرض کنید میشه یکباره ساختمان را تخریب کرد یا میشه هربار یک آجر از این ساختمان برداشت.

در واقع برای کمرنگ کردن یا تضعیف مسیرعصبی قدیم شاید شرایط یا توانایی فردی، شخصی به صورتی باشد که یکباره مسیرعصبی را تخریب کند یا خیلی آهسته و بدفعات این بتواند این کار را انجام دهد.

 

جایگزینی

معمولاً بدون جایگزینی کمی سختر است چون مغز در یک زمان یا لحظه یا انجام وظیفه ای خاص را بر عهده داشته و باید یه جایگزینی در اختیار مغز قرار دهیم.

اوایل برای مغز سخت است چون عادت به تنبلی و عدم انجام دادن دارد و مغز ترجیح میدهد که شرایط موجود را حفظ کند، وقتی ما عملکرد مغز را بدانیم با برنامه و هدفمند حرکت کنیم می توانیم مغز را فریب دهیم و به خواسته خود برسیم.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *