چگونه مدیریت مخارج کنیم ؟

چگونه مدیریت مخارج کنیم ؟

چگونه مدیریت مخارج کنیم ؟

هیچوقت مدیریت مخارج زندگی کردن را نمی دانستم تا اینکه آموزشش را دیدم.

چند وقت پیش با شخصی آشنا شدم که مدرس هوش مالی بود

دوره ای برگزار می کردند و من هم در این دوره شرکت کردم و اسم این دوره هوش مالی بود.

مباحث خیلی زیادی داشت ولی من می خواهم به یکی از مباحث اشاره کنم

راجب مدیریت مخارج اشاره بود و راجب کنترل مخارج و مدیریت هزینه در یک کلام مدیریت دخل و خرج بود و برای شما بنویسم و این تجربه و راهکار خوب را با شما در میان بگذارم.

 

مدیریت مخارج

من هیچوقت مدیریت جیبم را نداشتم و کنترل هزینه بلد نبودم.

هر چقدر که داشتم خرج می کردم و نمی دانستم کجا و چرا و چه جوری خرج کرده ام.

اگر شما هم مثل من این مشکل را دارید پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را بخوانید و با این راهکار بسیار ساده مدیریت مخارج آشنا بشیم و آن را اجرا کنید.

خیلی ساده شما نیاز به افتتاح حساب در پنج بانک مختلف را دارید.

اول باید پنج حساب را باز کنید و نباید مثلاً در یک بانک هر پنج حساب را باز کنید و مورد قبول نیست هر حساب در یک بانک و همه حسابها نیاز به کارت عابر هم ندارد.

 

حساب اول : حساب ضروری

حساب دوم : حساب سرمایه گذاری

حساب سوم : حساب تفریح

حساب چهارم : حساب آموزش

حساب پنجم : حساب خیریه

 

مدیریت مخارج

بعد از اینکه این پنج حساب را باز کردیم از حقوق یا همان منبع درآمدی که داریم، کل پول را با این درصد بندی تقسیم می کنیم.

حساب ضروی ۶۰% و سایر حسابها  ۱۰% می باشد و کل پول را با همین تناسب تقسیم می کنیم.

و به هیچ عنوان حق نداریم مخارج این حسابها را با هم یکی کنیم و یا از هر حسابی که کم آوردیم از حساب دیگر برداشت کنیم و حالا یکم راجب حسابها بگیم و آشنا بشیم.

 

حساب ضروری

حسابی که مایحتاج رو از این حساب تأمین می کنیم ما هر ماهی و هر زمانی که کسب درآمد داشتیم ۶۰% از کل پول را به این حساب واریز می کنیم و از این حساب فقط برای ضروریات و مخارج ماهانه استفاده می کنیم.

مثلاً هزینه رفت و آمد، هزینه اجاره، خورد و خوراک، خرید و با مشخص شدن سایر حسابها روند تقسیم کردن مشخص می شود که حساب ضروری چه چیزهایی می باشد.

 

ضروری

حساب سرمایه گذاری

حساب سرمایه گذاری و یا همون حساب پس انداز ما، که هر ماه ۱۰% از پولی که کسب درآمد کردیم را به این حساب اختصاص می دهیم و زمانیکه خواستیم جایی سرمایه گذاری کنیم و یا پیشنهادی داشتیم این حساب را مورد استفاده قرار می دهیم.

یک نکته سودی که از مشارکت سرمایه گذاری بدست می آوریم را چون پولی است که بالاخره برای ما کسب درآمد می باشد باید تقسیم کنیم در پنج حسابی که گفته شد و می توانیم ۱۰% که به حساب سرمایه گذاری ریخته می شود را در سرمایه گذرای که داریم انجام می دهیم مورد استفاده قرار دهیم.

حساب تفریح

همیشه کنار کار کردن و زندگی کردن، تفریح کردن هم بسیار مهم می باشد و همیشه تفریح هم لازم داریم پس ۱۰% از درآمد هر ماهی که به این حساب واریز می کنیم را برای تفریح و مسافرت رفتن خرج می کنیم که تجدید قوا کنیم و برای ادامه کار و زندگی باید به خودمان اهمیت بدهیم.

 

تفریح

حساب آموزش

طبق قراری که با خودمان گذاشتیم ۱۰% از درآمدمان را واریز به حساب آموزش می کنیم تا بتوانیم همیشه بروز باشیم، همیشه نیاز داریم که آموزش ببینیم و بتوانیم تغییرات را پیش بینی کنیم یا سازنده تغییر باشیم.

حساب خیریه

خب ۱۰% آخری که می ماند را بابت ذکات یا کمک به دیگران مورد استفاده قرار می دهیم، خودم معتقدم که هر چیزی که ما از کائنات می گیریم و بدست می آوریم قسمتی از آن را باید ببخشیم و به دیگران هم کمک کنیم که بخشی از درآمدمان را به این امور خیر اختصاص می دهیم.

 

خیریه

اینجوری وقتی ما هر ماه پولی را به حسابهای مذکور تقسیم می کنیم و هر حساب مشخص است که در چه زمینه ای و باید چقدر خرج کنیم.

ما می توانیم مدیریت مخارج خود را داشته باشیم و می توانیم مخارجمان را کنترل کنیم.

هر چقدری که در ماه در هر حسابی باقی ماند دیگر به همان حساب اختصاص دارد و خرج همان حیطه که قرار گذاشتیم می شود.

وقتیکه ما برنامه ای مشخص داشته باشیم و با هدف حرکت کنیم همه چیز برای ما خوب رقم خواهد خورد.

 

تفکر ثروتمندانه

درواقع ثروت زمانی سراغ ما می آید که ما بخواهیم و ثروت اندوزی بلد باشیم، ثروتمند بودن اتفاق می افتد اما ثروتمند ماندن مسئله ای است که برای هر کسی اتفاق نمی افتد و خیلیها را دیده ایم که یک شب به پول رسیدند و یک شبه هم همه چی را از دست داده اند.

ما هر اندازه ای که پول داشته باشیم برای خرج کردن به همان اندازه هم هزینه می کنیم !

بیشتر از پولی که داریم نمی توانیم خرج کنیم و باید خودمان را ملزم به رعایت این قانون کنیم.

خیلی وقتها ما بیرون میرویم و در یک مرکز خرید یا جایی یه چیزی را می بینیم و خوشمان می آید و اقدام به خرید می کنیم و متوجه نمی شویم که چقدر داریم خرج می کنیم، برای خودم بارها پیش آمده که آخر سر که خواستم حساب کنم وقتی متوجه مبلغ می شدم حیرت می کردم.

نکته آخر اگر چیزی را خواستیم بخریم و پول کافی به اندازه آن نداشتیم صبر می کنیم تا حساب پر شود و به اندازه ای چیزی که می خواهیم بخریم پولمان جمع بشود.

اینجوری شاید حتی با گذشت زمان از خرید هم منصرف هم شویم و تصمیم درستی برای هزینه و خرید داشته باشیم و دیگه حتی بهینه و هدفمند خرید می کنیم و زندگی می کنیم.

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *