چگونه بداهه گویی کنیم ؟

بداهه گویی

چگونه بداهه گویی کنیم

با توجه به اینکه ما سخنرانی و ساختار سخنرانی را بشناسیم و تمام تکیکهای سخنرانی را بدانیم ولی به هر دلیلی نتوانیم سخنرانی را آماده کنیم و مطلبی برای سخنرانی نداریم و حالا مشکلی که برای ما پیش می آید یا هر چیزی که ما را در شرایطی قرار می دهد که مجبوریم بداهه سخنرانی کنیم، خب در این شرایط چیکار می توانیم انجام دهیم ؟

ما نیاز داریم که بتوانیم بداهه گویی کنیم و تکنیک بداهه گویی در فن سخنوری را بلد باشیم و در شرایطی گیر می افتیم که باید ارئه ای داشته باشیم و بتوانیم سخنرانی بداهه ای انجام دهیم، یه مثالی میزنم از خودم که در کلاسهای جامع سخنرانی شرکت کردم و در تمام جلسات من هرگز هیچ مطلبی از قبل آماده نداشتم و از روز اولی که در کلاس شرکت کردم اصلاً سخنرانی برای ارائه نداشتم و سر کلاس فکر می کردم چی برم بگم، در اولین جلسه و اولین سخنرانی جلوی ۲۰ نفر از بچهای دوره استادی وقتی شروع کردم به سخنرانی اصلا محتوایی که می خواستم بگم از یادم رفت و استرس گرفتم و کلاس دور سرم می چرخید.

سخنرانی

متوجه این شدم که نیاز به تمرین زیاد و مرور مطالب و تصویر سازی ذهنی دارم و در تمرینات خودم را تصور کنم هنگام سخنرانی جلوی جمع و تجسم کنم صحنه سخنرانیم را و یه مسیر عصبی سخنران حرفه ای برای خودم تشکیل بدم.

خب اولین سخنرانی رو انجام دادم و جمع و جورش کردم ولی یه انتقاداتی داشتم که روی محتوا مسلط نبودم یا یادم رفته بود چی می خواستم بگم، ولی بازم از خودم راضی بودم برای شروع خوب بود من ضعف خودمو می دونستم و می خواستم از ترسم گذر کنم و بتونم تو جمع صحبت کنم.

من نیاز به یکم تمرین و تصویر سازی ذهنی و مرور مطالبی که می خواستم راجبش سخنرانی انجام بدم داشتم، و با کمی تمرین توانستم سخنرانی بعدی در جلسه بعد رو خیلی بهتر ارائه بدم و نظرات رو بیشتر جلب کنم.

یه نکته جالب این بود که یکمی که با بچها راحتر شدم و یه ارتباط خیلی خوبی با هم برقرار کرده بودیم، از چند نفر از بچها پرسیدم که من چطور بودم سخنرانیم خیلی بد بود ؟

جوابها جالب بود اون ایراداتی که خودم می دونستم داشتم و باید کار کنم رو همشون گفتن ولی گفتن در کل خوب بودم یا داستان جالبی گفتم و خیلی فان اجرا کردم و بار اول عالیه …

زمانیکه ما فکر می کنیم خیلی بد بودیم و دائم در ذهن خودمان کلی افکار منفی راجب خود داریم، در حالیکه اینطور نیست و یه چیز جالب شاید ۹۰% از افکار ما فقط در ذهن ما اتفاق می افتد و توهماتی بیش نیست و هرگز در واقعیت به وقوع نمی پیوندد، مثل سخنرانی من که از خودم یه توقع دیگه ای داشتم و همش درگیر بودم که خراب کردم و خیلی بد بودم و در حالیکه اینطور نبود.

حوزه مدیریت

یکی از جلساتی که باز هم هیچ مطلبی نداشتم و جلسه اختصاصی اسلاید سازی داشتیم و باید همراه با سخنرانیم اسلاید سازی می کردم و روی اسلاید سخنرانی می کردیم، من هیچی آماده نداشتم و فقط می خواستم از موقعیت فرار کنم، یه برنامه ای سریع تو ذهنم ردیف کردم که به قول گفتنی اون کلاس رو بپیچونم و به مدرس هم گفتم، گفت باشه ولی حیفه سر کلاس انجام بده تا حداقل سخنرانی کنی و یه تمرینی انجام بدی.

خلاصه گفتم چیکار کنم بیاد ابتدای دوره ای به نام هوش مالی افتادم که این دوره با چهار مدرس برگزار می شد و در اون روز فقط یک مدرس بود و باقی مدرسین حضور نداشتن و کلاس مختص به یک مدرس بود.

در شروع کلاس مدرس رو بیرون خواستن و متوجه شدن که باید همین الان راهی شهرستان بشه و به ناچار باید کلاس را تعطیل می کرد و یک اتفاقی براشون افتاده بود و باید سریع می رفتند، کاملاً اتفاقی یکی از مدرسین مجموعه که مدرس دوره هوش مالی هم نبود و چیز دیگری تدریس می کرد خیلی اتفاقی وارد آموزشگاه شد و متوجه جریان شدند و بجای مدرسی که کاری براشون پیش اومده بود و باید می رفتند و با یه گفتگویی که بین این دو عزیز انجام شد، مدرسی که تخصص هوش مالی هم نداشت به جای مدرس قبلی شروع به تدریس کرد و متوجه یه چیزی شدم انقدر خوب و قشنگ مطالبی رو به ما ارائه داند که اصلا انگار مدرس دوره ایشون هستند بسیار عالی بود.

هوش مالی

متوجه این شدم که بداهه گویی و بداهه صحبت کردن چقدر مهم است و یک مدرس همیشه باید محتوا و موضوع داشته باشه و کلا سخنرانی بداهه بلد باشد و یه وقتی باید یک موضوعی که تحت جبری پیش می آید و فقط راجب همون موضوع باید صحبت بشه مدرس یا سخنران بتواند صحبت کند.

در واقع یه مدرس و سخنران لازمه و خیلی مهمه که بتونه سخنرانی بداهه انجام بده و همیشه محتوا برای گفتن داشته باشه، متوجه شدم که یه چیزهایی را، راجب همه چیز بدونم و همه چیز را راجب یه چیز کامل بدونم.

از این هضم تجربه نهایت استفاده رو در کلاس جامع سخنرانی بردم و هنگامیکه باید با اسلاید سخنرانی ارائه می کردم راجب همین بداهه سخنرانی کردن و ارجاع به همین داستان با چند اسلاید ساده توانستم نظر همه مخاطبین رو به خودم جلب کنم.

زمانیکه ما یه مطلبی رو حفظ کنیم به احتمال زیادی یه قسمتهایی یادمان می رود و دچار خطا می شویم و یا اگر یه داستانی از خودما بسازیم ممکنه یادمون بره ولی زمانیکه یه چیزی رو درک کرده باشیم و از تجربه و درکی صحبت کنیم امکان نداره یادمون بره اما فراموش نشه که باید تمرین انجام بشه که به اصطلاح روان راجب آن صحبت کنیم.

چیزی که ما از سر ادراک و تجربه صحبت می کنیم حتی محتوا اضافه هم می آوریم.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *