مسیر عصبی چیست ؟

مسیر عصبی تغییر

مسیر عصبی چیست ؟

امروزه در دنیا راجب مسیر عصبی زیاد صحبت میشه و شاید راجب آن شنیده باشید چون یکم اصطلاحاتش ممکنه سخت به نظر بیاد سعی کردم با زبان ساده بنویسیم و با زبان ساده می خواهم راجبه مسیر عصبی توضیحاتی بدم و اینکه چه نقشی دارد و ما باید چیکار کنیم.

ابتدا تعریف کلی و آکادمیک آن را انجام می دهم.

دستگاه عصبی :

دستگاه عصبی وظیفه کنترل ، ارتباط و هماهنگی اندامهای بدن ما را دارد که شامل شبکه ای از سلولهای عصبی به نام نورون می باشد و با هم در ارتباط هستند، شبکه نورونها بطور پیوسته اطلاعاتی درباره شرایط داخلی و محیطی جمع آوری و تفسیر می کند.

دستگاه عصبی به ارتباط بین میلیون‌ها نورون وابسته است، دستگاه عصبی بدن ما دو بخش اصلی دارد که دستگاه عصبی مرکزی و محیطی می باشند.

دستگاه عصبی مرکزی : اجتماع نورونها به صورت مغز و نخاع که مراکز کنترل، اعمال ارادی و غیر ارادی بدن را در درست دارند، این دستگاه، اطلاعات دریافت شده از محیط بیرون و درون بدن را تفسیر می کند و به آنها پاسخ می دهد.

دستگاه عصبی محیطی : اعصابی که از مغز و نخاع منشعب شده و ارتباط آنها را با بخشهای مختلف بدن برقرار می کند.

نورونها :

مراکز عصبی و اعصابی که از آنها منشعب شده اند همه از سلولهای عصبی و نورون ها ساخته شده اند، نورونها از نظر شکل و اندازه باهم فرق دارند ولی همه آنها جسمی سلولی هستند که از آکسون و دندرید تشکیل شده اند.

وقتی که هنگام بازی توپی به سمت شما می آید، چشم شما باید با ماهیچه های دست و پا برای دیدن و گرفتن آن ارتباط برقرار کند.

از طرف دیگر ماهیچه های شما باید با دستگاه گردش خون و تنفس شما ارتباط داشته باشد تا فعالیت آن زیادتر شده و غذا و اکسیژن بیشتری به سلول های ماهیچه ای برساند و البته ما باید روحیه ای قوی در هنگام بازی کردن داشته باشیم.

نورون

همانگی : پاسخی دربرابر شرایط محیط خارجی و محیط داخلی بدن است وقتی محیط اطراف جاندار تغییر کند نوع رفتار آن جاندار نیز تغییر می کند.

جسم سلولی شامل هسته ، سیتوپلاسم و غشای معمولی است و دندرید و آکسون دنباله های سیتوپلاسمی نورن هستند که گاه بسیار طویل می باشند.

این دنبالهای سیتوپلاسمی را تار یا رشته های عصبی  می نامند که اجتماع آنها در کنار یکدیگر اعصاب را تشکیل می دهندریا، کار نورون ها انتقال پیام عصبی به مراکز عصبی و از آنجا به همه نقاط بدن است، نورون ها این عمل را فقط در یک جهت انجام می دهند، پیام عصبی در طول نورون ها جریان می یابد و منتقل می شود.

نورون ها با یکدیگر و با اندامهای مختلف بدن در ارتباط هستند، این محل ارتباط را سیناپس می گویند در سیناپس نورون ها به یکدیگر یا به اندامها بدن متصل نمی شوند بلکه فقط دندریت، آنها در کنار هم قرار می دهد و یا درکنار اندامها قرار دارد.

همه اعمال ما ارادی نیست بلکه گاهی اوقات ما کارهای غیر ارادی انجام می دهیم بسیار سریع و بدون تفکر و اغلب برای حفاظت از جان خودمان است و این اعمال را اعمال انعکاسی می گویند و اعمال ما پیچیدگی و سادگی زیادی دارد.

مثلاً دست ما در برخورد با جسمی داغ که به یک باره دست خود را می کشیم و یا جمع می کنیم، حالا که توضیحی راجب مسیر عصبی داده شده دیگه به زبان ساده میگم.

مغز ما از انجام کارهای جدید و از انجام کارهای سخت فراری است و چون تا به حالا کار مورد نظر را انجام نداده خیلی سخت با پذیرش آن کنار می آید، زمانیکه ما قصد کار جدیدی داریم نورونها از روی یک سلول به روی یک سلول دیگه باید منتقل شوند و کار بسیار بسیار سختی برای مغز است در حالیکه برای ما خیلی عادی شاید بنظر برسد ولی برای مغز خیلی کار سختیه و مغر ما همیشه از انجام کارهای جدید و محیطهای ناشناخته ترس دارد.

مغز دست به هر کاری میزند تا بتواند جلوی فعالیت جدید را بگیرد و مغر کلا راحت طلبه همیشه اولش خیلی سختشه و با کلی دردسر فعالیت را شروع می کند و همیشه دنبال بهانه و فرار از موقعیت جدید و کار جدید است ولی بعد از اینکه یه مدت یه کاری را انجام می دهد دیگه انجام دادن آن فعالیت برای مغز راحت می شود.

وقتی یه کاری که ما خیلی وقته یا خیلی ساله انجام می دهیم باز هم برای مغز خیلی سخته که تغییری ایجاد کنه و دوست نداره که روند همیشگی را و از حالت همیشه خارج کند و خیلی جاها همین باعث میشه ما برای انجام کاری نتوانیم سختی آن را تحمل  کنیم. درحالیکه اگر دقت کرده باشید وقتی ما یه کار جدیدی را شروع می کنیم بسیار برای ما روزها و هفته های اول خیلی سخت میگذره و در گفتگو با خودمان یا خانوداده این واژه ها و جملات را شنیده می شود، که به شما امید می دهند که چیزی نمونده، چیزی نیست زود تموم میشه، چشمت میترسه، فلانی تونسته توهم می تونی، کاری نداره بابا خودم یادت میدم یا بعد از چندوقت خود ما میگیم وای یادش بخیر چقدر سختم بود، فکر نمی کردم بتونم انجام بدم، چقدر سختم بود ولی الان چقدر آسونه، خندم می گیره این یه زمانی اشکم رو در آورد، اصلا فکر نمی کردم یه روزی انقدر راحت انجام بدم، یادته …

بله درسته واقعا وقتی ما شروع کردیم سختمون بود و اذیت شدیم، گله داشتیم، همش غرغر کردیم و نخواستیم انجام بدیم یا یه جاهایی از زیر آن خواستیم در بریم و در شرایطی خودمان را قرار می دادیم که نتوانیم برسیم و انجام بدیم و بهانه خوبی داشته باشیم و ما هم در آن بهانه ها مقصر نباشیم.

یک لحظه فکر کنید به رانندگی کردن و روز اولی که رانندگی را خواستیم شروع کنیم چقدر سختمون بود و اذیت می شدیم یک سری از ما حتی کم آوردیم و رها کردیم و وقتی هم که یاد گرفتیم حواسمون رو قشنگ جمع می کردیم که کسی حرف نزنه و ما حواسمون به رانندگی باشه یا صدای ضبط رو کم می کردیم یا خاموش می کردیم، وقتی می خواستیم دنده عوض کنیم حتما نگاه می کردیم که دنده رو کجا داریم جا میزنیم و …

تعویض-دنده

مثال رانندگی برای یادگیری یه کار جدید بود و مثالهای زیادی وجود دارد و ما راجب هر چیز جدیدی که شروع می کنیم مدتی طول میکشه که با آن بتوانیم ارتباط برقرار کنیم و در واقع روی آن مسلط بشیم.

همین اتفاق هم راجب زمانیکه ما قصد تغییر داریم اتفاق می­افتد مثلا ما عادت کردیم که هر جایی میریم با ماشین بریم و اگر ماشین نباشه اصلا ترجیح میدیم نریم یا با آژانس بریم البته الان دیگه شده اسنپ، چرا چون ما عادت کردیم و مغز ما عادت کرده به این موضوع و ترجیح میده تغییری نده چون اذیت میشه و نمی تونه این تغییر رو بپذیره.

هر باری که ما قصد انجام و شروع فعالیت جدیدی را داریم این نورنها از موقعیت قبلی خودشون باید تغییر موقعیت بدن و روی سلول دیگری جابجا شوند و این جابجایی نیاز به ایجاد یک پل دارد و نورونها هر باری که این مسیر را می پرند یه رشته تار را از این سلول به سلول بعدی تشکیل می دهند و ما هر چقدر تمرین کنیم و ممارست به خرج دهیم این رشته تار ضخیم تر می شود از باریکی به سمت ضخامت حرکت می کند.

هر باری که داریم تمرین می کنیم و کم نمیاریم رشته قوی و ضخیم می شود و نورنها راحت حرکت می کنند و فعالیتی که شروع کردیم هر باری که انجام می دهیم از بارهای قبلی راحتر انجام می شود و انقدر این فرآیند تکرار می شود که یک مسیر عصبی تشکیل می شود و در واقع ما برای انجام هر کاری باید یک مسیر عصبی تشکیل بدیم تا کار برای ما راحتر انجام شود و علت اینکه ما بعد از مدتی رانندگی دیگه به دنده نگاه نمی کنیم یا صحبت می کنیم، موسیقی گوش می دهیم به این خاطر است که مسیر عصبی را شکل دادیم.

هر چقدر مسیر عصبی ما قوی تر و ضخیم تر می شود ما فعالیت را راحتر انجام می دهیم.

برای اینکه ما با تسلط کافی و به راحتی فعالیت را انجام دهیم نیاز به این داریم که ۲۱ روز یا به عبارتی ۳ هفته آن را انجام دهیم و یه تحقیقی که دانشگاه هاروارد انجام داده این است که اگر یک فعالیت ۲۰ ساعت انجام شود ما آن فعالیت را مسلط خواهیم شد و یاد گرفتیم و اگر ما ده هزار ساعت یه فعالیتی را انجام دهیم در آن حیطه متخصص خواهیم بود.

انجام فعالیت جدید خیلی راحتر از تغییر کردن و تغییر دادن است ، چرا ؟

وقتی ما فعالیت جدیدی را شروع می کنیم هیچ فایلی از آن فعالیت در مغز ما وجود ندارد و هر کاری سختی خودش را دارد اما به مراتب کار ما خیلی راحتر از زمانی است که قصد انجام تغییری را داریم وقتی ما چیزی را تغییر دهیم و یا قصد جایگیزینی را داشته باشیم کار ما خیلی سختر است چون باید فایل قبلی پاک شود و فایل جدیدی جایگزین شود.

زمانیکه مغز در انجام فعالیتی خبره می شود، با کمترین انرژی ممکن کارها را انجام می دهد چون مسیر عصبی شکل گرفته و دیگه نیازی به انرژی و دقت بالایی ندارد که مغز به خودش فشار بیاورد، برای همین همیشه شروع انجام فعالیت جدید سخت است اما بعداً برای ما آسان می شود و حتی مسخره بنظر می آید که ما یه روزی می ترسیدیم !

 

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

 1. John

  Hey webmaster
  When you write some blogs and share with us,that is a hard work for you but share makes you happly right?
  yes I am a blogger too,and I wanna share with you my method to make some extra cash,not too much
  maybe $100 a day,but when you keep up the work,the cash will come in much and more.more info you can checkout my blog.
  http://makemoneyonlineg.com/2017.php
  good luck and cheers!

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *