مسیر عصبی محیطی چیست ؟

بارسا

مسیر عصبی محیطی چیست ؟

انجام و شروع فعالیت جدید شاید خیلی راحتر باشد چون مغز ما فایلی راجب آن ندارد ولی یه سری فعالیتها مداوم و در یک محیط خاص انجام می شود مثلاً ورزش کردن و باشگاه رفتن ، قطعاً برای همه ما پیش آمده که دوست داریم بدن خیلی خوب و حرفه ای همراه با سیکس پک یا همون شکم شش تیکه داشته باشیم ولی یه بدن خیلی خوب  و حرفه ای تلاش و ورزش کردن بی وقفه ای می خواهد ، تغذیه مناسب ، خواب کافی همه این عوامل را باید رعایت کنیم تا به نتیجه دلخواه برسیم.

اگر این مسیر طی نشود ما به بدنی که مد نظر داریم نخواهیم رسید و ما همیشه برای ورزش کردن اسیر این خواهیم بود که با یکی راهی باشگاه بشیم و به تنهایی ترجیح می دهیم نریم و همین وابستگی به حضور شخصی باعث می شود که اگر اون طرف یک روز نیاد ما هم باشگاه نرویم و کسانی موفق خواهند شد که یا به تنهایی باشگاه برن یا به قول معروف اگر پایه باشگاه رفتنشان نیامد باز خودشان به تنهایی مسیر ورزش کردن را طی کنند.

باشگاه

همین مثال باشگاه رفتن چرا همیشه ما به دنبال این هستیم که حتماً با کسی به باشگاه برویم چون به تنهایی تنبلیمان می آید ، حالا اگر ما روی خودمان کار کنیم که به تنهایی باشگاه برویم و ورزش کنیم ، باید مسیر عصبی ورزش کردن را بسازیم و یا هر فعالیت جدیدی که قصد شروع آن را داریم نیاز به این دارد که مسیر عصبی آن را بسازیم ، اگر راجب فعالیت مورد نظر هیچ فایلی در ذهن ما وجود نداشته باشد بهتر می توانیم مسیر عصبی آن را شکل دهیم ، مثلاً برای ساخت مسیر عصبی باشگاه رفتن ، یک روز بریم و خودمان را در فضای باشگاه قرار دهیم و فقط داخل باشگاه باشیم حتی ثبت نام هم نکنیم ، اینکار باعث می شود که ذهن ما با فضایی که قرار است در آنجا حضور داشته باشد آشنا شود و تصویر سازی ذهنی کند یعنی ذهن ما آمادگی پذیرش در فضای باشگاه بودن را بخود می گیرد ، شاید همان جا با یه برخورد خوب با یه حال و احوال یا خسته نباشید با یه سلام و علیک با اعضای باشگاه یخ ما بشکند و حتی دوستی پیدا کنیم و راغب شویم به ادامه دادن و ثبت نام در باشگاه و شروع به ورزش کردن کنیم.

عضله

یه ارتباطی برای ما برقرار می شود که  ذهن ما خوشش می آید و تا ترسی از فضای جدید و تنهایی نداشته باشد مثلاً تنهایی حال نمیده میری باشگاه و می خوای وزنه بزنی کسی نیست کمکت کنه ، خب ما چرا باید یک نفر رو ببریم که اونجا به ما کمک کنه !

می رویم باشگاه و در آنجا و یک نفر در همان فضا به ما کمک خواهد کرد فقط کافیست ما درخواست کنیم از کسی و چه بسا اینکه ما همانجا دوستی پیدا کنیم و همان شخص انگیزه ادامه دادن و به باشگاه رفتن و ورزش کردن ما شود.

ما باید جلوی مقاومتهایی که سر راه ما قرار می گیرد ایستادگی کنیم و همیشه در مقابل انجام کارها و فعالیت جدید و فضاهای جدید چون مغزمان هیچ فایلی ندارد و واکنشی ندارد لذا باید فایل آن را بسازیم و این آمادگی را به مغز بدهیم که ترس نداشته باشد و همه چیز خوب پیش خواهد رفت و مشکلی نیست ، خطری ما را تهدید نمی کند.

اما در مقایسه با انجام ندادن یه کاری که داریم انجام میدیم و قصد داریم تغییری ایجاد کنیم ولی نمی توانیم جلوی آن فعالیت را بگیریم یکم سخت است ولی نشدنی نیست ، باید بخواهیم و انجامش دهیم اما تنها خواستن نیست ، بعضاً ما خیلی از وقتها خواستیم یه چیزهایی رو تغییر بدیم اما نشده مثلاً کنار گذاشتن یه عادت بد حالا میتونه هر چیزی باشه مثلاً سیگار کشیدن یا قلیان کشیدن یا بی رویه شکلات یا چای خوردن مثلاً ما در طول روز یه قوری چایی می خوریم خب از روز اول که ما یه قوری چایی نخوردیم از یه استکان شروع شده و یواش یواش روزی سه بار تا رسیده به ساعتی یک بار یا بعضاً بیشتر و نوشیدن چندین چای در یک ساعت خب ما دو حالت داریم یا یک باره باید قطعش کنیم یا آرام آرام.

کسی که سیگار می کشد از روز اول که سیگاری شده چطوری سیگاری شده ؟

اولین بار سیگارو با چند کام شروع کرده و تازه اونم یه سیگار مشترک با دوستش یا خودش و نصفه سیگار کشیدن یا با کلی سرفه سیگارو کشیده و یواش یواش این سیگار کشیدن برای فرد تبدیل به یه نخ کامل یا روزی چند نخ و خریدن یه پاکت سیگار و رسماً سیگاری شدن است ، که ما معمولاً چنین پرسه ای را طی خواهیم کرد.

سیپگار

شاید شما هم دیده باشید که فرد سیگاری با به یکباره جو گیر شده و قصد ترک کردن سیگار را دارد که معمولاً بعد از مدتی دوباره به سمت سیگار باز می گردد و بیشتر از قبل هم حتی سیگار می کشد.

خب نکته همین جاست مگه روز اول فرد سیگاری رفته یه پاکت سیگار خریده و شروع به سیگار کشیدن کرده ؟ در واقع همینجوری که سیگاری شده باید همانجوری هم سیگار را کنار بزاره یعنی چطور ؟ از کم کردن سیگار باید شروع کرد.

چون مبحث سیگار خیلی چیز فراگیری هست و خیلی ها با این مسئله درگیر هستند و خود من هم این مشکل را داشتم و مایلم بیشتر راجب سیگار صحبت کنم شاید بتونم تاثیر بذارم و شما هم مثل من سیگارو ترک کنید.

باید بستری را فراهم کرد در واقع حداقل برای یه مدتی فرد از آدمها و محیط هایی که باعث لغزش می شود دوری کند و خود فرد در شرایط و محیط هایی که سلامت فکری و جسمی وجود ندارد قرار نگیرید مثلاً پرهیز از سفره خانه یا دیدن دوستان و افراد سیگاری در واقع اینجا برعکس ساخت مسیر عصبی محیط باشگاه باید مسیر عصبی محیط سیگار و قلیون یا هر چیزی که ما دوست داریم از آن دوری کنیم و انجام ندهیم نیاز به این دارد که مسیر عصبی قبلی را تضعیف کنیم و مسیر عصبی محیط جدید را بسازیم.

بعضاً در جابجایی های شغلی و محیط کاری هم شاهد نارضایتی های روزهای اول برای شخص هستم که چند روز طول می کشد تا مغز با محیط و شرایط جدید سازگار شود.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *