مارشملو چیست ؟

مارشملو

مارشملو چیست ؟

برای ساختن مسیر عصبی انجام دادن و یا انجام ندادن کارها یه موانع خاصی سر راه ما قرار می گیرد و تنها چیزی که به کمک ما می آید ، فقط و فقط مقاومت و ایستادگی است.

یه زمانی ما نا آگاه هستیم و در اوج ندانستن و نا آگاهی خودمان به جلو می رویم ، ولی از زمانیکه دیگه ما آگاه می شویم و می دانیم مشکل ما کجاست دیگه بهانه هایی نظیر ؛ نشد ، نتونستم ، آخه میدونی …  دیگه هیچ معنایی ندارد و هیچ جای توجیحی نیست و درسته سخته تغییر کردن و تغییر دادن و کار هرکسی نیست ولی اگر می خواهیم یه چیزی را رقم بزنیم و به موفقیتی برسیم و اسم ما به عنوان الگو و مثال زدنی باشیم ، برای خانواده یا دوستان و آشنایان یا همکاران و در سطح کلان تری شهر و کشور و جامعه خودت باید به خودمان سختی بدهیم.

مارشملو یک مارشملو آمریکایی هست و داستان مارشملو رو با دقت بخوانید.

طی تحقیقی که در آمریکا انجام شده است که با مارشملو ( یه شیرینی خوشمزه ای هست به این نام ) و روند تحقیق به اینصورت است که یک گروه تحقیقاتی در یک اتاقی که مجهز به دوربین مدار بسته است و یک میز و صندلی در یک اتاق مثلا ۹ متری و این میز دقیقاً روبروی دوربین قرار دارد و تعداد بچه را به نوبت میارند داخل این اتاق و روی صندلی و پشت میز می نشانند و یک مارشملو داخل ظرف جلوی این بچه قرار می دهند و به بچه گفته می شود که ما ۱۵ دقیقه دیگه بر می گردیم و اگر تو ، این مارشملو را نخورده بودی جایزه تو یه مارشملو دیگه هست که بهت داده میشه.

مارشملو

وقتی محقق از اتاق بیرون می رود بچه وارد یه بازی روانی میشه و با خودش و هوسش درگیره میشه ، مارشملو را بخورم یا نخورم ، اگر بخورم مارشملو بعدی رو از دست میدم ، ناخونک میزنه به مارشملو ، لیس میزنه ، یه تیکه کوچیک ازش میکنه و می خوره و همش با نفس خودش درگیره که باید چیکار کنه و چه جوری جلوی خودش را بگیرد.

روی تعدادی زیادی از بچها این آزمایش انجام شده و واکنشهای بچها خیلی جالبه نسبت به خوردن و نخوردن مارشملو یکی زیر چشمی نگاه میکنه ، یکی سر خودشو می چرخونه به طرف دیگه ، یکی شروع میکنه شعر میخونه ، یکی هه می چرخه نگاهش به مارشملو میفته و میزنه رو صورت خودش و …

یه سری از بچها موفق به نخوردن مارشملو می شوند رو و یه سری دیگه که طاقت نمیارند و مارشملو را می خورند و یه سری از بچهایی که موفق می شوند بر نفس خودشان غلبه کنند و مارشملو ر نمی خوردند وارد مرحله بعدی از آزمایش می شوند !

وقتی محقق به اتاق باز می گردد و مشاهده می کند که مارشملو خورده نشده یه ظرف مارشملو دیگری میاره و میذاره جلوی بچه و بهش میگه اگر بتونی ۱۵ دقیقه دیگه طاقت بیاری و مارشملو هارو نخوری ، یه مارشملو دیگه هم جایزه می گیری و باز دوباره بچه در شرایطی قرار می گیرد که باید مقاومت کند و دوباره شروع می شود ؛ زیر چشمی نگاه میکنه ، یواشکی ناخونک میزنه یا تا نزدیکی دهانش میبره و پشیمون میشه و جلوی خودش را می گیرد …

مارشملو

بعد از اینکه کلی در گیری داره و سرش را روی میز میذاره و حرص میخوره ، جالبه یه عده از بچها دوباره در این مرحله مقاومت می کنند و یه عده دیگه نمی توانند جلوی خود را بگیرند و تسلیم نفس خودشان می شوند و مارشملو را می خورند و جالبه عده ای که توانسته اند مرحله اول رو پشت سر بگذارند ، در مرحله دوم هم اون سختی را متحمل می شوند اما این بار هم جلوی خودشان رو می گیرند و مارشملو را نمی خورند.

ولی یه عده دیگه که از مرحله اول سلامت از این آزمایش عبور کردند این بار دیگه تسلیم میشن و نمی توانند جلوی خودشان را بگیرند و به قول معروف وا می دهند و در این مرحله دیگه نمی توانند جلوی هوس خودشان رو بگیرند و اقدام به خوردن مارشملو می کنند.

حالا چه نتیجه و جمع بندی میشه از این آزمایش گرفت ؟

خب این آزمایش به ما نشان می دهد که مبارزه بچها و کنترل کردن هوای نفسانی و هوس در آنها چطور است و اما یکم بیشتر دقت کنیم به آینده نگری آنها هم بر می گردد که آیا اهل خوش گذرانی و هیجانات و لذتهای آنی هستند و یا میزان اینکه چقدر حاضر هستند از شرایط فعلی عبور کنند تا به شرایط بهتری برسند.

خب در واقع هدف من از بیان مارشملو و این آزمایش چی بود ؟

اینکه ما در زندگی همیشه مارشملو داریم و با این مارشملو خوش مزه همیشه سر و کار داریم ، مارشملوهای زندگی ما چیست ؟ به یه چیزهایی نه می گوییم و یه چیزهایی رو با بی توجهی از کنارش می گذریم و یا همیشه در لذتهای زودگذر و آنی گیر می کنیم و بعد حسرت آن را می خوریم.

ما همیشه در زندگی با مارشملو روبرو هستیم و یه جاهایی ما نسبت به آن آگاه هستیم و یه جاهایی در کمال نا آگاهی گذر می کنیم ما باید در زندگی مارشملوهایمان را مشخص کنیم و به موقع مارشملوی خود را بخوریم.

مارشملو

در زندگی همیشه از یه چیزهایی باید گذشت و صبر کرد ، سختی کشید تا به چیزی که می خواهیم برسیم و در زمان مناسبی و در زمان خودش به لذت برسیم ولی اکثر ما لذت بردن آنی را به طی کردن یک مسیر سخت ترجیح می دهیم.

مارشملوهای ما از خرید ماشین یا لباس یا تفریح و یا هر چیزی می تواند باشد و ما باید ببینیم اول هدفمان چیست و چه چیزی را می خواهیم و برای چه چیزی داریم تلاش می کنیم و مسیر خودمان را مشخص کنیم که اگر من قصد دارم به اینجا برسم و هدف من این است باید متحمل چه سختی هایی بشم و قید چه چیزهایی را بزنم تا در آینده بتوانم به هدفم برسم مثلا ممکنه ما یک سال با وسیله نقلیه عمومی رفت و آمد کنیم و این سختی را به خودمان بدهیم تا بتوانیم یک سال دیگه ماشین برای خودمان بخریم ، حالا باید دید آیا ارزشش را دارد که من یک سال با وسیله عمومی رفت آمد کنم و از آژانس یا تاکسی استفاده نکنم که هزینه هایم رو بتوانم کاهش دهم تا موفق شوم و بتوانم سال دیگه ماشین بخرم ، خب یک سال سختی داره این میشه مارشملو ما که حالا که هدفت مشخصه و میدونی از چه طریقی می تونی پول جمع کنی و چه سختی رو باید تحمل کنی و یک سال پیاده باشی تا بتونی به ماشین برسی و تا ماشین بخری.

اتوبوس

هر باری که ما از موقعیتهایی و لذتهایی می گذریم البته نه اینکه بی هدف باشیم و مثلاً بی کاریم و هیچ برنامه ای هم نداریم و دست رد به سینه کاری که به ما پیشنهاد شده بزنیم ، در واقع ما از لذتهای آنی عبور می کنیم و مارشملو را نمی خوریم چون یه هدفی داریم ، هدف بچها چی بود می خواستند به مارشملو بعدی برسند !

ما هم برای خودمان یه هدفی داریم و بخاطر اون هدف از لذتهای آنی عبور می کنیم تا به موفقیت برسیم ، موفقیت ما کی هست ؟ زمانیکه ما به هدفمون برسیم.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *