مارشملو چیست ؟

مارشملو چیست ؟

مارشملو چیست ؟

مارشملو یک شیرینی خوشمزه است.

برای ساختن مسیر عصبی انجام دادن و یا انجام ندادن کارها موانع خاصی سر راه ما قرار می گیرد.

تنها چیزی که به کمک ما می آید، مقاومت و ایستادگی کردن است.

در مواقعی ما از سر نا آگاهی و در اوج ندانستنها به حرکتهای خودمان انجام می دهیم، ولی زمانیکه ما آگاه می شویم و پی میبریم که مشکل از کجاست دیگر بهانه هایی نظیر ؛ نشد ، نتونستم ، آخه میدونی …  دیگر معنایی ندارد.

جای هیچ توجیحی نیست، درسته که تغییر کردن و تغییر دادن، کار سختی است ولی اگر بخواهیم چیزی را رقم بزنیم و به موفقیتی برسیم با تلاش و برنامه ریزی میرسیم.

طی تحقیقی که در آمریکا با شیرینی مارشملو انجام شده است و روند تحقیق به اینصورت است.

یک گروه تحقیقاتی ترتیبی می دهند که این شرایط فراهم شود.

در اتاقی که مجهز به دوربین مدار بسته می باشد و یک میز و صندلی در اتاق و این میز دقیقاً روبروی دوربین قرار دارد.

تعدادی بچه را به نوبت  داخل این اتاق تنها می گذارند.

یک مارشملو داخل ظرف جلوی بچه قرار می دهند و به بچه گفته می شود که ما ۱۵ دقیقه دیگه بر می گردیم و اگر تو ، این مارشملو را نخورده بودی جایزه تو یه مارشملو دیگر خواهد بود.

 

مارشملو

وقتی محقق از اتاق بیرون میرود بچه وارد یک بازی روانی می شود.

با خودش و هوسی که درگیر میشه در جنگ قرار می گیره ، مارشملو را بخورم یا نخورم .

اگر این مارشملو را بخورم مارشملو بعدی رو از دست خواهم داد.

بچه به مارشملو ناخنکهایی میزند ، لیس میزنه ، یه تیکه کوچیک ازش میکنه و می خوره، همش با نفس خودش درگیره که باید چیکار کنه و چه جوری جلوی خودش را بگیرد.

روی تعدادی زیادی از بچها این آزمایش انجام شده و واکنشهای بچها نسبت به خوردن و نخوردن مارشملو خیلی جالبه است.

یکی زیر چشمی نگاه میکنه ، یکی سر خودشو می چرخونه به طرف دیگه ، یکی شروع میکنه شعر میخونه ، یکی هه می چرخه نگاهش به مارشملو میفته و میزنه رو صورت خودش و …

یه سری از بچها موفق به نخوردن مارشملو می شوند رو و یه سری دیگه که طاقت نمیارند و مارشملو را می خورند و یه سری از بچهایی که موفق می شوند بر نفس خودشان غلبه کنند و مارشملو ر نمی خوردند وارد مرحله بعدی از آزمایش می شوند !

وقتی محقق به اتاق باز می گردد و مشاهده می کند که مارشملو خورده نشده یه ظرف مارشملو دیگری میاره و میذاره جلوی بچه و بهش میگه اگر بتونی ۱۵ دقیقه دیگه طاقت بیاری و مارشملو هارو نخوری ، یه مارشملو دیگه هم جایزه خواهی گرفت.

دوباره بچه در شرایطی قرار می گیرد که باید مقاومت کند و دوباره شروع می شود ؛ زیر چشمی نگاه میکنه ، یواشکی ناخنک میزنه یا تا نزدیکی دهانش میبره و پشیمون میشه و جلوی خودش را می گیرد …

 

مارشملو

بعد از اینکه کلی در گیری داره و سرش را روی میز میذاره و حرص میخوره

جالبه یه عده از بچها دوباره در این مرحله مقاومت می کنند و یه عده دیگه نمی توانند جلوی خود را بگیرند و تسلیم نفس خودشان می شوند و مارشملو را می خورند

عده ای که توانسته اند مرحله اول را پشت سر بگذارند ، در مرحله دوم بازهم متحمل سختی می شوند

ما این بار جلوی خودشان رو می گیرند و مارشملو را نمی خورند.

ولی عده دیگر که از مرحله اول سلامت از این آزمایش عبور کردند این بار دیگه تسلیم میشن و نمی توانند جلوی خودشان را بگیرند و اقدام به خوردن مارشملو می کنند.

چه نتیجه و جمع بندی میشه از این آزمایش گرفت ؟

این آزمایش به ما نشان می دهد که مبارزه بچها و کنترل کردن هوای و هوس در آنها چطور است.

اما با کمی تأمل بیشتر و بررسی آینده نگری آنها متوجه خواهیم شد.

آیا این در آینده اهل خوش گذرانی و هیجانات و لذتهای آنی هستند !

چقدر حاضر هستند از شرایط فعلی عبور کنند تا به شرایط بهتری برسند !

در واقع هدف از بیان مارشملو و این آزمایش چی بود ؟

اینکه ما در زندگی همیشه مارشملو داریم و با این مارشملو خوش مزه همیشه سر و کار داریم.

 

مارشملوهای زندگی ما چیست ؟

به چه چیزهایی نه می گوییم و چه چیزهایی را با بی توجهی از کنارش عبور می کنیم یا همیشه در لذتهای زودگذر و آنی گیر می کنیم و بعداً حسرت فرصتهای از دست رفته را می خوریم.

ما همیشه در زندگی با مارشملو روبرو هستیم و یه جاهایی نسبت به آن آگاه هستیم و یه جاهایی در کمال نا آگاهی از آنها گذر می کنیم ما باید در زندگی مارشملوهایمان را مشخص کنیم و به موقع مارشملوی خود را بخوریم.

 

مارشملو

در زندگی همیشه از یه چیزهایی در مقاطعی باید گذشت و صبر کرد ، سختی کشید تا به چیزی که می خواهیم برسیم و در زمان مناسبی به لذت برسیم ولی اکثر ما لذت بردن آنی را به طی کردن یک مسیر سخت ترجیح می دهیم.

مارشملوهای ما از خرید ماشین یا لباس یا تفریح و یا هر چیزی می تواند باشد.

باید ببینیم هدفمان چیست و چه چیزی را می خواهیم !

برای چه چیزی داریم تلاش می کنیم و مسیر خودمان را مشخص کنیم که اگر من قصد دارم به اینجا برسم و هدف من این است باید متحمل چه سختی هایی بشم.

قید چه چیزهایی را بزنیم تا در آینده بتوانیم به هدفمان برسم مثلاً ممکن است ما یک سال با وسیله نقلیه عمومی رفت و آمد کنیم و این سختی را به خودمان بدهیم تا بتوانیم سال دیگه ماشین خوبی برای خودمان بخریم .

حالا باید دید آیا ارزشش را دارد که من یک سال با وسیله عمومی رفت آمد کنم و از آژانس یا تاکسی استفاده نکنم که هزینه هایم رو بتوانم کاهش دهم تا موفق شوم.

بتوانم سال دیگه ماشین بخرم ، یک سال سختی داره این میشه مارشملوی ما که حالا که هدف مشخصه و میدونیم از چه طریقی می توانیم پول جمع کنیم و چه سختیهایی را باید تحمل کنیم و یک سال از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنیم.

 

اتوبوس

هر باری که ما از موقعیتهایی و لذتهایی گذر می کنیم البته نه به این منظور که بی هدف باشیم و مثلاً بی کاریم و هیچ برنامه ای نداریم و دست رد به سینه کارها بزنیم ، در واقع ما از لذتهای آنی که در مسیر موفقیت ما قرار دارند عبور می کنیم و مارشملو را نمی خوریم چون هدفی داریم !

هدف بچهایی که مورد آزمایش قرار گرفتند چی بود می خواستند به مارشملو بعدی برسند !

ما هم برای خودمان هدفی داریم و بخاطر هدفمان از لذتهای آنی عبور می کنیم تا به موفقیت برسیم ، موفقیت ما زمانیکه است که ما به اهدافمان برسیم.

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *