لیست کار چیست ؟

لیست کار

 لیست کار چیست ؟

 

همیشه در همه جای زندگیم بی برنامه و بی هدف بودم و یه روزهایی جو گیر می شدم و به خودم می گفتم دیگه از امروز !از این به بعد اینکارو می کنم و دیگه انجام میدم یا میرم دیگه یا میام دیگه یا جمله معروف انشالله از شنبه دیگه …

این از شنبه کلاً داستانی داره که میشه یه کتاب راجبش نوشت از شنبهای من همیشه این بود از شنبه میرم سر کار ، از شنبه میرم باشگاه ، از شنبه دیگه …

همیشه وقتی جو گیر می شدم راجب اینکه به خودم بیام و بسته دیگه و سنی از من گذشته یا زشته جلوی فامیل و دوستام یا اصلاً یه وقتایی حال خودم بد می شد و می دیدم هیچ تغییری نکردم و همیشه همه چی سر جاش مونده و هیچ و هیچ مثل همیشه و حالمم بد می شد.

یه چیزی شنیده بودم و می گفتم خب باید برنامه بنویسم مشکل من همینه دیگه من بی برنامه هستم و اینجوری نمیشه باید برنامه ریزی داشته باشم ، مثلا می خواستم برنامه ریزی کنم و بلد نبودم چیکار کنم از کجا باید شروع کنم.

همیشه یه برنامه می نوشتم و هرگز برنامه اجرایی نمی شد و حال من بدتر می شد ، اشتباه من کجا بود ؟

برنامه ریزی

برای شما هم شاید پیش آمده باشد که وقتی یه قولی به خودتون می دید یا یه کاری رو می گید انجام میدم ولی انجام نمی دید باعث حال بدی برای خودمون میشه و من هر باری که خلف وعده می کردم یه جوری می شدم مثلا وقتی برنامه رو انجام نمی دادم خودم رو می کوبیدم  و تو افکارم زمزمه ای  می کردم که ای بابا تو درست بشو نیستی ، قرار بود درست شی سری پیش می شدی دیگه ، همیشه فقط حرف میزنی و عمل نمیکنی …

مثلا یهو یه روزی جو گیر می شدم و چون ادراکم این بود که باید برنامه داشته باشم و بی برنامه نمیشه خب  دیگه پس من نیاز به یک برنامه دارم ، و یه برنامه می نوشتم و اشتباه من همینجا بود که بعدها البته متوجه شدم ولی خیلی طول کشید تا فهمیدم ، من یه برنامه می نوشتم بلند و بالا از شنبه شروع می کردم و این اولین خطام بود همیشه واسه اینکه فرار کنم و برای خودم مهلت بخرم شروع رو از شنبه برای خودم لحاظ می کردم مثلا اگر امروز چهارشنبه بود ، از امروز یا از فراداش که پنجشنبه بود شروع نمی کردم !

یه برنامه از شنبه می نوشتم و هر کاری که تا حالا موفق نشده بودم انجام بدم رو می نوشتم که انجام بدم !

برای شنبه و حتی روزهای دیگه یه برنامه سنگین و پرپیمون می نوشتم و همیشه از خودم توقع انجام دادن داشتم و هیچوقت این اتفاق نمی افتاد که برنامه ای که می نویسم اجرا کنم چون سنگین بود و می ترسیدم و اگر قرار بود انجام بدم خب قبلاً انجام می دادم !

در برنامه ریزی که داشتم تاریخ و ساعت گذاشته بودم و اینم اشتباه دیگه من بود و کارهایی که تا به الان انجام نداده بودم و اصلا هیچوقت برنامه ای نداشتم و حالا اومدم برنامه ریزی کردم همراه با تاریخ و ساعت که در ساعت فلان شروع و تا این ساعت تمام ، شروع و پایان برای تمام کارها گذاشتم و همین اشتباه رو انجام می دادم و همیشه از خودم نارحت بودم و از اینکه سر قول قرار با خودم نموندم یا این همه هم وقت گذاشتم و برنامه ریزی کردم حتی یکی رو هم انجام ندادم و از برنامه ریزیم اعصابم خورد می شد و کلا برگه ای که برنامه رو نوشته بودم با حرص و حال بد پاره می کردم و می گفتم اصلا من برنامه ریزی نباید داشته باشم و بی فایدست این کار هر کسی یه مدلیه دیگه من بی برنامه هستم.

این اشتباهات من سالها انجام شد و هیچوقت از خودم راضی نبودم تا اینکه یه دری به روی من باز شد و با مجموعه بیشتر از یک نفر آشنا شدم و خیلی تاثیرات زیادی روی زندگی من تا به این لحظه داشته و الان می دونم قرار به کجا برسم چون مسیر و مقصدم مشخص است.

حتماً توصیه می کنم کتاب از شنبه آقای بهرام پور رو مطالعه کنید.

کتاب از شنبه

با خواندن کتاب از شنبه تازه من متوجه شدم که مشکل من کجاست و من آگاهانه یه جاهایی خودم رو گول می زدم و یه خیلی جاها هم ناآگاهانه بود.

اولین چیزی که متوجه شدم این بود که مسئولیت تمام کارهام رو خودم گردن بگیرم چه خوب و چه بد ، چه انجام داده و چه انجام نداده مسئولیت با خود من است و کم کاری یا اهمال کاری از سمت من اتفاق افتاده و باید اینو بپذیرم.

برای شخصی که برنامه ندارد نباید برنامه ریزی کرد ، من نباید برنامه می نوشتم و باید لیست کار می نوشتم و نه لیست کارهایی که سخته انجام دادنش و تا به الان انجام نداده ام !

برای مغز سخت است تغییر کردن و چون تا به الان مشکلی نداشته و همینجوری کنار اومده نیازی به تغییر نمی بیند و تمایلی به تغییرات هم ندارد و ما در چنین وضعیتی میایم برنامه می دیم و مشخصه دیگه انجام نمیشه و مغز مقاومت میکنه و هر بهانه ای میاره که از زیر این مسئولیت شونه خالی کنه برای همین ما باید آرام آرام برای مغز تغییر را ایجاد کنیم و زمانیکه مغز پذیرفت و عادت کرد دیگه جز برنامه های مغز شد میشه تغییرات بعدی را اعمال کرد.

ما می توانیم به جای برنامه ریزی دقیق و با ساعت و زمان فقط و فقط یه لیستی بنویسیم از کارهایی که در روز می خواهیم انجام دهیم مثلا امشب یه لیست از کارهای فردا تهیه کنیم البته باید توجه داشته باشیم که لیست سنگینی نباشه و بازهم کارهایی که تا به الان انجام ندادیم رو بنویسیم و باز هم انجام ندیم.

لیست کار

ما باید یه سری کارهایی که دوست داریم و مغز ما راحت می تواند انجام دهد در لیست بنویسیم مثلا چند کار کوچک و لذت بخش کنار یه کار بزرگ یا یه کار یکم سخت ، در واقع ما با مغز بازی می کنیم و آرام آرام به سمت خواسته هامون هم حرکت می کنیم بعد از یه مدتی مغز هر کاری که انجام میده تکراری میشه و راحتر انجام میده و انرژی کمتری بابت انجام کارها صرف میکنه و آماده میشه برای برنامه جدید یعنی ما یه کاری که اولش برای مغز سخت است و بعد از مدتی دیگه مغز به انجام دادنش عادت میکنه و راحتر انجام میده و دیگه آماده انجام شروع فعالیت جدیدی می شود.

از همین حالا شروع کنید و لیست کارهای فردا را بنویسید از پنج کار شروع کنید.

و مهم نیست چه کاری فقط بنویسید و انجامش بدید حتی کارهای روزمره و همیشگی زندگی چون قراره به نوشتن و انجام دادن فعلا عادت کنیم.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *