شناخت خود و تغییر دنیا چگونه ؟

شناخت خود و تغییر دنیا

شناخت خود و تغییر دنیا

مشکل عمده و اصلی ما عدم شناخت است

شناخت ما نسبت همه چی،شناخت به این دنیا ، ما از کجا اومدیم ؟ چرا اومدیم ؟ قراره چیکار کنیم یا وظیفه ما چیه ؟ رسالت ما چیه ؟ این مهمترین بحث شناختی ای هست که همه آدما و کل دنیا باهاش درگیره و علم و منابع خاصی یا مطمئنی در دست بشر نیست جز کتب دینی و عقیده های مذهبی و حتی کتب آسمانی قرآن با اینکه کامل هست و رهرو راه بشریت است اما ما بازم شناختی نداریم و درک درستی متاسفانه نداریم از کتاب آسمانی خداوند که بدست پیامبر صدر اسلام نگارش شده.

کمی جلوتر یا بررسی جنبهای مختلف شناختی رو وارد میشیم و می بینیم ما در کل شناختی درستی از خودمون و پیرامونمون نداریم.

ما شناخت درستی اگر از خودمون نداشته باشیم بیشترین ضرر را می کنیم چون در مکاتب عرفا و در قرآن هم آماده خودت رو بشناس تا خودت را بشناسی،بحث خود شناختی خیلی مهمه و ما اگر خودمون رو نشناسیم کلاً سردرگم هستیم و تکلیفمون مشخص نیست.

مبحث خودشناسی دنیای بیکرانی است،به این شعر توجه کنید

انسان جهان شدو جهان انسانی           از این زیبنده تر نبود کلامی

انسان فراتر از گوشت و پوست و استخوان است و ابعاد بسیار گسترده ای دارد،ما خودمون رو نمی شناسیم و اگر خودمون و قابلیتهامون رو بشناسیم چه کارهایی که از این موجود دو پا بر نمیاد.

انسان یک نرم افزار است که بخشهای مختلف وجودی دارد و با شناسایی و شناخت مجموع نرم افزارهای انسان میشه همه چی رو بهش در واقع برنامه داد و برنامه ریزی کرد،ما یک سری استعدادها و توانایی هایی داریم که از آن بی خبریم و خیلی سطحی همیشه به انسان نگاه شده،درسته شاید از لحاظ فیزیکی ما آسیب پذیر باشیم چه بسا شاید شاید در آینده هم شناسایی بشه نرم افزارهایی از انسان که قابلیتهایی رو شناسایی کنیم از این مخلوق خداوند که حتی باورمان نشود بالخره فقط موضوع منطق یا عشق نبوده که خداوند بین انسان و ملائک یه تفاوتی قائل شدن و قرار بر سجده کردن ملائک شده و ما هم شدیم اشرف مخلوقات!

خالق

انسان همیشه با شناخت،فهم و در نهایت زمانیکه درک اتفاق بیفتد،زمانی بوجود می آید که دیگه ارتباط عمیقی برقرار می شود مثلا طرف می خواسته تغییر کنه ولی نمی تونسته مثلا می خواسته سیگار رو بذاره کنار نمی تونسته در واقع شناخته میدونه سیگار چیه و فهمیده میدونه واسش خوب نیست و مضر هست ولی بازم میکشه چون هنوز به درک نرسیده و تا زمانیکه که به درک نرسه ترک سیگار اتفاق نمیفته!

همه چیز برای ما همینجوری است و باید بشناسیم و بفهمیم و به درک برسیم و زمانیکه به درک میرسی دیگه چیزی که درک کردی رو کسی نمیتونه بگیره و یا عوضش کنه چرا چون درک شده.

ما باید درک کنیم شناسایی کنیم ابعاد وجودی انسان را و کامل راجبش بدونیم و بفهمیم و زمانیکه سطح شناخت و فهم ما بالا رفت دیگه انقدر مسلط میشم که کامل درکش کردیم.

ما تنها چیزی که می دونیم یه سری استعدادها و توانایی داریم که اگر شکوفا بشه یا شکوفاش کنیم!

خب کی قراره بشناسه ؟ کی قرار منو شناسایی کنه و بشناسه و بیاد بهم بگه !

ما تا زمانیکه خودمون حرکت نکنیم و نخواهیم نمی دونیم باید چیکار کنیم و تا زمانیکه خودمان هم نخواهیم هیچکسی نمی تواند کمک ما کند.

تا چند وقت پیش شناخت کافی روی خودم نداشتم،چند شب پیش یکی از دوستانم گفت اگر بخواهم تو را توصیف کنم میگم یه آدمیه که همیشه دنبال تغییره و بر عکس همه رفتار می­کنه و خلاف جریان آب شنا می­کنه.

چیزی که واقعا خودم نمی دونستم وقتی دوستم می گفت فکر می کردم داره از من تعریف میکنه و چی داره میگه کاش اینجوری بودم و چندوقت بعد فهمیدم درست می گفت البته جرقه فکر کردن به این موضع رو دوستم زد و باعث شد برم و بهش فکر کنم.

خب ما تا زمانیکه احساس نیاز نکنیم از جامون تکون نمی خوریم مثل خودم،منم مثل هر­کسی که تغییری داره و پیشرفت میکنه تغییرات خیلی زیادی را تجربه کردم و در یک برهه از زندگیم اصلا انگار یه بمب تو زندگیم ترکید من دانشگاه قبول شدم و با این اتفاق یکی از بزرگترین اتفاقات زندگیم افتاد و بعد از دانشگاه که یکی از بزرگترین تغییرات زندگی هر فرد است چون دنیای آدم رو عوض می­کند.

نیاز به تغییر

من هم قبل از دانشگاه و هم بعد از دانشگاه تغییرات خیلی زیادی داشتم و تجربه کردم و به بهبود فردی رسیدم و به شخصی توانمند تبدیل شدم که از خودم خیلی راضی هستم چون از یه دنیای دیگه وارد این دنیا جدید شدم.

حالا برای شناخت خود منابع و اساتید مختلفی هستند و کلی محصولات وجود داره که به ما کمک کنه من بیشتر سعی کردم یکم فکر رو به سمت اینکه این هست می خوای داشته باشی یا می خوای امتحان کنی یا می خوای تغییر کنی خب یه جریانی هست اینجوری و در دنیا داره راجبش صحبت میشه در همین حد گفتم ولی اگر راهکار بخواید راجب مهارت ارتباطات،ارتباط موثر،مذاکره،شخصیت شناسی و تیپهای شخصیتی هست که می تونید تو اینترنت بیشتر راجبش بدونید و کتابها و محصولات آن را تهیه کنید.

ما با شناخت کامل از خودمون می تونیم به بهترین خودمون تبدیل بشیم یا بهترین ما یک ابر انسان باشد که ما از اون خبر نداریم و نمی دونیم چه پتانسیلی داریم وقتی به بهبود فردی برسیم همینجوری ما رشد می کنیم و به  ارتقا می رسیم.

و در این زمان حال ما خوبه و به تعادل می رسیم،وقتی ما حالمون خوب نباشه هیچوقت خودمون نیستیم و هیچوقت هم نمی توانیم با محیط اطرافمون و آدمهایی که کنار کار می کنند یا با ما زندگی می کنند هیچوقت نمی توانیم با آنها همیشه خوب باشیم و بهبود فردی و رسیدن به خود واقعی باعث میشه دیگران هم با ما راحتر باشند و مشتاق اینکه با ما در ارتباط قرار بگیرند هستند.

ما وقتی خودمان را بشناسیم و تغییر کنیم دنیای ما تغییر می کند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *