رها کردن چیست ؟

رها کردن

رها کردن چیست ؟

یه وقتی هست ما برای انجام دادن کاری و شرروع کردنش نیاز به وقت بیشتری داریم ولی کار فعلی ما دست و پای ما را بسته است و ما تا زمانیکه مشغول این کار هستیم یا احتمالاً کلاً نمی توانیم روی یه کار دیگه ای تمرکز کنیم و حواسمان را جمع کار کنیم یا اینکه کلاً تا از این شرایط رها نشویم نمی توانیم کار دیگری را شروع کنیم.

در هر دو صورت ما باید شهامت تصمیم گیری و تصمیم درست گرفتن را داشته باشیم و به موقع این کار را انجام دهیم ، ما باید خیلی دقت داشته باشیم به این مسئله مهم راجب رها کردن ، اگر در کارمان قراره معمولی باشیم و معمولی باقی بمانیم باید رها کننده باشیم ، معمولی بودن یا متوسط بودن برای بازنده هاست ، ما یا در کارمان می خواهیم معمولی باقی بمانیم یا استثنا بشویم ، اگر می خواهیم معمولی باشیم که خب شرایط موجود را حفظ می کنیم ولی اگر می خواهیم استثنا باشیم و به موفقیت برسیم شاید لازم باشد که رها کننده باشیم و کار را رها کنیم.

رها کننده

باید دقت کنیم که در چه زمانی و تحت چه شرایطی ما از رها کردن داریم صحبت می کنیم شاید با چند مثالی که در آینده میزنم بهتر مطلب برای ما جا بیفتد که منظور از رها  کردن و شرایط رها کردن چیست.

فرض کنید در پمپ بنزین ما در صف قرار می گیریم و این صف خیلی کند پیش می رود، شلوغ هم می باشد خب ما مسیر خود را بعد از چند دقیقه عوض می کنیم و تصمیم می گیریم به صف دیگری برویم ، در صف جدید هم وقتی مدتی می ایستیم یا همان اوایلش سریع داریم به دنبال یه جایگاه خالی با صف روانی هستیم !

باز هم یه صف دیگه می بینیم و سریع می خواهیم جابجا بشیم و چه نتیجه ای بدست می آید ؟

یه وقتی هست ما باید حرکت کنیم و رها کنیم مثلاً داریم می بینیم این صف شلوغه و جایگاه بغلی ما خالی هست و ما مشکلی برای کسی ایجاد نمی کنیم و به راحتی می توانیم جابجا شویم و حق کسی هم ضایع نخواهد شد خب باید رها کنیم این صف را و سریع اقدام کنیم برای  جابجایی و رهایی از وضعیت فعلی که هستیم.

پمپ بنزین

یه زمانی هم هست که میایم زرنگ بازی در بیاریم و با جابجایی از صف فعلی رها بشیم اما با جابجایی و رفتن به جایگاه دیگر حتی زمان بیشتری در پمپ بنزین معطل می شویم و به این نتیجه می رسیم که اصلاٌ جایگاهی که داشتیم را رها نمی کردیم و سر جای خودمان می ماندیم ، ما باید حواسمان باشد که از این شاخه به شاخه دیگری می پریم بیشتر باعث می شود که وقت خودمان را تلف کنیم ، شاید هم یه زمانی درست باشد و دو یا سه شاخه پشت سر هم اتفاق افتد و به نفع ما هم تمام شود.

هر تصمیمی مشکلات خودش را دارد و این ما هستیم که مسئولیت کارهایمان را به عهده می گیریم و هیچکس جز خودمان نیست که باعث شکست یا موفقیت می شود ، وقتی به موانعی از مشکلات بر خورد می کنیم ما با یه شیبی از سختی ها روبرو می شویم و دو حالت دارد یا ما اصلاً از اول اشتباه کردیم که وارد این جریان شدیم و سریع باید رها کنیم یا با چشمی باز آمدیم و پذیرفتیم در هر صورت وقتی ما با مشکلات مواجه می شویم الان زمانی هست که ما نباید کار را رها کنیم.

متاسفانه شاید افرادی یا سازمانها ، کارخانه ها ، تولیدی ها و فروشندها زمانی به مشکلات می خورند کار را رها کنند اما وقت رها کردن نیست و باید با تمام تلاش شیب مشکلات را پشت سر بزاریم و زمان ول کردن کار نیست ، ما درست در وضعیتی قرار می گیریم که بیشتر از هر زمان دیگه وقت آن است که باز هم تلاش کنیم و دست از تلاش کردن برنداریم و با تمام توان و با سرعت بیشتر جلو بریم چون موفقیت نزدیک است و بعد از سختی ها و مشکلات برای ما رقم خواهد خورد.

دوندگان را در نظر داشته باشید ، دونده ای که تا آخرین لحظه تمام تلاش خود را می کند و از شروع اول از همه جلو بوده و با یه سرعت و تلاش خاصی با یه ریتمی داره ادامه میده و در نهایت از خط پایان به عنوان اولین نفر عبور می کند و پیروز می شود.

یا دونده ای که در آخرین لحاظ یا آخرین گامها موفق می شود رقبای خود را از سر راه بردارد و نفر اول شود چون هیچگاه نا امید نشده و تا آخرین لحظه تلاش کرده و نفر اول یا نفرات اول به علت خستگی زیاد از آخرین تلاشها دست می کشند و درست زمانیکه باید تلاش خود را بیشتر کنند و با سرعت بیشتر حرکت کنند رها می کنند در جای نامناسب و این رها کردن کار برای آنها شکست را به ارمغان می آورد.

در این مبارزه و تلاش کردن ما باید هدفمان را به یاد بیاوریم و اهداف خود را یک بار دیگر مرور کنیم و جایگاه خودمان و رقبا را بررسی کینم و سعی کنیم تمام توان خود را به کار بگیریم.

حوزه مدیریت

رها کردن در شیب مشکلات تصمیمی کوتاه مدت و اشتباه است ، درست زمانیکه ما داریم به پیروزی نزدیک می شویم و یکم تلاش دیگه مشکلات را پشت سر میزاریم یه دفعه جا بزنیم و ول کنیم اشتباهه چون ما به جای اینکه به منافع کوتاه مدت فکر کنیم باید دیدی بلند مدت داشته باشیم و یه شبه نمیشه به موفقیت رسید.

برنامه ریزی ما روی اهداف بلند مدت باید باشد اما باید یه نکته را در نظر داشته باشیم که واقع گرا باشیم و جوری سرمایه گذاری نکنیم که واقع بینانه نباشد و هدفی را انتخاب کردیم که هیچ نوری در انتهای افکارمان وجود ندارد و بعد از کلی هزینه و انرژی و زمان بعد متوجه بشیم که کلاً از اول اهداف ما واقع بینانه نبوده.

دقت کنیم که اگر در مسیر ما پرتگاهی وجود دارد که ما از این مانع به هیچ عنوان نمی توانیم عبور کنیم باید کار را رها کنیم ماندن در کاری که ما را به سمت پرتگاه می برد بزرگترین خطا می باشد ،  زمانیکه ما به بن بست می خوردم ، باید کارمان را رها کنیم و نباید در آن موقعیت بمانیم ،  خیلی از وقتها با عوض کردن استراتژی می توانیم به مسیر ادامه دهیم و کافیست تا یکم تاکتیک هایمان را تغییر دهیم پس همیشه هم ول کردن کار نیست یه جایی تغییر تاکتیک هم به ما کمک می کند.

شیبدار

وقتی ما پروژه یا کاری را شروع می کنی اگر در همان زمان یک پروژه دیگری و کار دیگری داریم باید کارمان را ول کنیم تا بتوانیم برای کار جدیدمان وقت کافی بزاریم و به نتیجه برسیم ، در زمانیکه م تغییر شغلی داریم و قصد رها کردن کارمان را داریم از قدیم این حرف را شنیده ایم و افراد با تجربه همیشه به ما گوش زد کرده اند اول کار پیدا کن بعد از اونجا بیا بیرون پس دقت داشته باشیم منظور از رها کردن کار این نیست که همین الان کاری که دارید را رها کنید ، اگر شرایطی را دارید که یه مشکلاتی برخورد نمی کنید حتماً برای موفقیت کسب و کار و حرفه جدیدتان ، کارتان را رها کنید ولی اگر شرایط شما مطلوب نیست قطعاً این کار را انجام ندهید و فعلاً شرایط موجود را حفظ کنید.

ما زمانیکه یه کسب و کاری داریم باید دنبال کار جدیدی باشیم درست در زمانیکه اصلاً نیازی ندارید به کار دیگه ای ! و خودمان را بسنجیم ، به چالش بکشیم.

بدترین تصمیم کنار آمدن است ، اینکه اگر یه تصمیم اشتباهی گرفته باشیم و حالا که دیگه انجام دادم خب چیکار کنم باید دیگه پاش وایسم نمی تونم الان رهاش کنم و کلی ضرر می کنم مثلاً زمانیکه یه شراکتی را شروع کردم و هیچ سررشته ای نداشتم در آن زمینه و چون پول خرج کرده بودم سعی داشتم یه جوری حفظش کنم تا اینکه به یه جایی رسیدم که تصمیم رو گرفتم و پذیرفتم از اول اشتباه کردم خب حالا چیکار کنم باید تا آخرش وایسم و زجر بکشم !

اگر ما فقط هدف کوتاه مدتی داریم میگیم حالا کارمون را رها کنیم تا ببینیم چی میشه ، حالا خدا بزرگه این میشه یه فکر کوتاه مدتی که هیچ پشتوانه ای پشتش نیست و اشتباه است ما باید هدف بلند مدتی داشته باشیم و برنامه ای مشخص پیش روی ما باشد.

گاهی وقتها هم ما بخاطر غرور حاظر نیستیم کارمان را رها کنیم و ترجیح می دهیم غرورمان را حفظ کنیم مثلاً جریان شراکت یا سرمایه گذاری می دونستم دیگه اشتباهه حالا اگر پافشاری می کردم چی میشد !

ما باید بررسی کنیم که علل های رها کردن کار و در شرایطی این اتفاق می افتد.

من بخاطر ترسم قصد رها کردن کار را دارم ؟

صرفاً زمانیکه از سختی کار و حجم بالای کار می ترسیم رها کردن کار اشتباه است و نباید تسلیم شویم چون بعداً پشیمان خواهیم شد کار عاقلانه این است که صبر کنیم تا از وحشت و ترسمان کاسته شود تا بتوانیم تصمیم درستی بگیریم.

خستگی

ما معمولاً پیش می آید که در شرایطی گرفتار می شویم که حالا  رها کردن کار برایمان سخت است و زجر آور می باشد ، و رها نکردن کار را انتخاب می کنیم درحالیکه هیچ پیشرفتی در کارمان نداریم ولی حاضر به رها کردن آن نیستیم و حالا در نظر داشته باشید که داریم وقت خودمان را تلف می کنیم ، اگر این زمان را سر یه کار دیگه ای بگذاریم به چه نتیجه ای می رسیم ؟

آن نقطه ای ما قصد داشتیم برسیم و نمی رسیدیم آیا رسیدیم ؟ یا نزدیکش شدیم ؟ یا در مسیر آن هستیم ؟

همیشه قبل از شروع کاری خوب فکر کنیم و حد سود و زیان خود را در نظر بگیریم ، مشخص کنیم اگر در این زمان به این شرایط نرسیدم از این استراتژی استفاده می کنم و یا اگر تا فلان زمان به این نقطه نرسیدم ، دست از این کار می کشم و کار را رها خواهم کرد.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *