دو اصل در زندگی چیست ؟

جبر و اختیار

دو اصل در زندگی

زندگی و دنیای ما بر دو اصل جبر و اختیار پایدار است و یه جاهایی دست خود ما است و یه جاهایی تحت اختیار ما نیست ، حالا شاید بیشتر تحت اختیار خودمان باشد و چیزی که مهم است قسمت اختیاره که چون ما اختیار داریم و خودمان انتخاب می کنیم که چه شرایطی داشته باشیم ، تغییراتی در خودمان و زندگی ایجاد کنیم یا نه ! زمانیکه ما احساس نیاز می کنیم به سمت خواستهایمان می­رویم و دست به تغییر می­زنیم و زمانیکه نیازی نداریم دست به هیچ کاری نمی­زنیم و ریتم زندگی خود را حفظ می­کنیم ، زمانیکه ما آمادگی نداشته باشیم و برنامه ای برای آینده نداشته باشیم ، در واقع اون فندانسیون ما درست بنا نشده باشد ما با مشکل مواجه خواهیم شد و قدر لحظات و عمر خود را نمی دانیم و فرصت سوزی می کنیم.

جبر و اختیار

ما کلی از این چرخه تغییرات که به سرعت در زندگیمان اتفاق می افتد عقب می مانیم و خیلی از وقتها برای جبران گذشته و لحظات از دست رفته مجبور می شویم کلی تلاش کنیم و انرژی بزاریم اونم اگر موفق بشیم که جبران کنیم !

الگوهای غلط در جامعه و خانواده ها هستند که ندیدن و نداشتن آموزها و مهارتهای درست زندگی ، مجموعه ای از باورهای غلط در ما ایجاد می کند.

خیلی درد آور می باشد وقتی اولین بار در یک محیط آموزشی قرار می گیرید و تازه نیاز به آموزش احساس می شود و تازه با مفهوم آموزش آشنا میشی اتفاقی که برای خودم افتاد و متوجه شدم که چقدر فاجعه بزرگی اتفاق افتاده و خیلی از نسلها بخاطر نداشتن آگاهی سوخت شدن و از آموزش و یادگیری مهارتها فردی دور افتاده اند با نداشتن اطلاعات و نداشتن آگاهی کافی خانوادهای بسیاری در سطح جامعه چه آسیبهایی که ندیدند و چه به سر کودکان ، بچها و نوجوانان نیامده است ، ما در مدارس و مقاطع مختلف تحصیلی چقدر با سطح کیفی استانداردهای جهانی فاصله داریم و اصلاً هیچوقت نفهمیدیم یه همچین چیزهایی وجود دارد یا حتی ما راجب حقوق انسانی خودمان حداقل ها را هم نمی دانیم.

سخنرانی

تو حق انتخاب داری برای زندگی کردن ، انتخاب دوست ، انتخاب بازی ، انتخاب اسباب بازی ، انتخاب لباس و دوست نداشتن یا دوست داشتن چیزی مثلاً کمتر پدر و مادری را دیدم که آزادی انتخاب کردن به بچه خود را بدهند و البته با نظارت والدین مثلاً بچه لباس خودش را انتخاب کند و کارهاشو خودش انجام بده و انتخاب کردن و تصمیم گرفتن را از همان بچگی به فرزند خود آموزش دهند.

ما با خیلی از ندانم کاری های خود آسیبهای جدی به فرزندانمان می زنیم و آینده آنها را تحت تاثیر قرار می دهیم و با اعتماد بنفس و عزت نفس ، اراده ، تصمیم گیری ، انتخاب ، داشتن حق ، استقلال مالی و … آنها بازی می کنیم یا جوری فرزند خود را بار نمی آوریم که روی پاهای خودش بایستد و به قول معروف توان این را داشته باشد که گلیم خودش را از آب بکشد ما همیشه با محبت نابجا و حمایت های بی جا و یا بعضاً هم حتی ما از آن ور بوم میفتیم کلاً از فرزند خود حمایت نمی کنیم و اصلاً یه آدم بی اعتماد بنفس و متزلزل در ثبات شخصیتی و نداشتن قدرت در تصمیم گیری ها یا نخواستن و قدرت نه گفتن یا شجاع و جسور بودن بچهایمان را متاسفانه کور می کنیم و بچهارو با سردرگمی و عدم ثبات و تزلزل در تصمیمات ، بزدل و ترسو بار می آوریم !

سردرگمی

و چه تاثیراتی که ما در زندگی فرزند خودمان می گذاریم و چه تبعاتی در طول زندگی خواهد داشت مثلاً در مدرسه و در برخورد با همنوعان خودش دچار سرخوردگی شده ، در زمنیه دانشگاهی یا محیط کار و یا در جامعه آدمهای بیمار و ضعیفی تحویل جامعه می دهیم.

یا بخاطر نمرات ضعیف درسی تحقیر و توهین میشه و به اصطلاح می زنیم تو سرش ، خوردش می کنیم یا مقایسش می کنیم با بچهای دیگه از لحاظ حوزه درسی ، توانایی فیزیکی و جسمی در ورزش کردن یا درگیرهای بچگانه وقتی کتک می خورد ماهم با رفتارها و صحبتهایمان بدتر می کنیم و شرایط بدی رو بوجود می آوریم یا مثلاً در محیط کاری بچه را تو سری خور بار می آوریم ، همه همکاراش اذیتش می کنن یا رورش حساب باز نمی کنند.

در حیطه روابط می بینیم چه آسیبی هایی زدیم ، در روابطش داره آزار می بینه و ازش سواستفاده میشه ، تو رابطه ها کولی میده برای داشتن دیگران باج میده یا شهامت انجام کاری رو نداره ما در همه این زندگی دخیل شدیم و تغییراتی را بوجود آوردیم که به کل آینده یک نفر را تغییر دادیم.

بخشی از زندگی اختیار هست و بخشی جبر یه جاهایی جبر به ما حاکم می شود یه جاهایی اختیار دست ما هست حالا پدر و مادر مان بیش از این بلد نبودن یاد ما دهند آیا ما در قبال بچه خودمان موظف هستیم دانش کسب کنیم و همان اشتباهات را تکرار نکنیم یا نه ؟

دو راهی جبر و اختیار

اختیار داری درس بخونی و خودت را به جایی برسونی حالا اگر خودت نخواستی و در آینده شغل و درآمد درستی نداشتی خب اختیار دست خودت بوده و کسی جز خودت مقصر نخواهد بود.

مثلاً فکرکنید امتحان دارید وقتی درس را نخوانده باشی و در امتحان نتیجه نگرفته باشی خودت مقصری و اختیار داشتی بخونی ولی درس نخواندن را انتخاب کردی و مسئولیتش را هم باید بپذیری.

ولی از بچگی جبری بر ما حاکم بوده و اختیار ما تا یه مقطعی دست والدین ما بوده و سبک و اندازه آنها رشد کردیم جبر بر ما حاکم بوده ولی وقتی بزرگ می شویم دیگه اختیار دست خود ما هست و دیگر جبری بر ما حاکم نخواهد بود و ما می توانیم با اختیار خودمان سرنوشت زندگیمان را تغییر دهیم.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *