خجولی چیست ؟

خجولی

وقتی واژه خجولی را می شنوید یاد چی میفتید ؟

ریشه خجولی از خجالتهای ما می آید و مجموعه ای از گفتار ، رفتار و پندار ما که در موقعیتهای مختلف از بروز آن خجالت می کشیم یعنی چی خیلی واضح و ساده با مثالهای متعدد عرض خواهم کرد.

خجالتهای ما در ابعاد گسترده ای است و ریشه های مختلفی دارد که در اینچا ریشه اعتماد بنفس آن را بررسی میکنیم.

در روزمره و خیلی از مواقع شده که ما در موقعیتهای مختلف بخاطر خجالت کشیدن از گفتن نظر یا خواسته یا حتی حق خودمان صرف نظر کردیم و می کنیم و بعد از اینکه موقعیت برای ما از دست رفته حرص خوردن های ما شروع می شود و زمزمه این جملات ای کاش گفته بودم ، ای کاش بهش می فهموندم ، حقش بود حالشو می گرفتم یا پیش خودمون ناراحت میشیم و خورهای فکری ما را رها نمی کنند و دائماً فکر می کنیم به چه حقی به خودش اجازه داد !

خجولی گری

چه فکری پیش خودش میکنه خدا میدونه ، خجالتم نمی کشه ، آخه این دیگه واقعا گفتن داره !

یعنی اینم باید بهش گفت ؟ یعنی انقدر درکش پایینه ؟

مثلاً شاید برای شما پیش آمده در دانشگاه از ارائه کنفرانس فرار می کنید خب چرا ؟ چون اعتماد بنفسمون پایینه و می گیم نکنه برم سوتی بدم ، نکنه برم بعدش سوژه بچها بشم !

در جمع ها شده که هیچوقت نظری ندادیم ، ترجیج دادیم سکوت کنیم و چیزی نگیم.

تو تاکسی نشستیم از اینکه نفری کناری ما فضای زیادی را اشغال کرده ما معذب هستیم ولی ترجیح میدیم تحمل کنیم ، خیلی از ما شاید تحمل کنیم و برای ما مهم هم نباشد و با این بارور غلط فکر می کنیم گذشت داریم !

تاکسی

وقتی با دوستانمون می خواهیم به رستورانی بریم نظری نمی دهیم و بعدش پشیمان می شویم یا حرص می خوریم یا در خوش بینانه ترین حالت خودمان را از اظهار نظر محروم می کنیم و حق انتخاب را از خودمان می گیریم.

در خیلی از مواقع فکر می کنیم اگر چیزی بگم یا نظرم رو بگم آخرشم که میدونم اینا کار خودشون رو می کنند و اهمیت نمیدن اصلا ولش کن.

خیلی از وقتها از نتیجه کار می ترسیم و میگم نکنه من بگم حالا آخرش بیفته گردن من اونوقت همه کاسه کوزه ها سر من میشکنه !

یا خیلی از مواقع ما  بخاطر خجالت کشیدن از کسی که دوسش داشتیم گذشتیم و بهش نگفتیم یا خیلی از وقتها از یک ارتباط چشمی ساده خودمون رو محروم کردیم و زمانیکه طرف مقابل ما رو نگاه کرده از خجالت سرمون رو انداختیم پایین و رومون نشده که طرف رو نگاه کنیم و این خجالتهای ما یه جاهایی برای ما قضاوتهایی پیش میاره قضاوتهایی که در ذهنم ما شکل گرفته و دائم بهش فکر کردیم و مرور کردیم اما یه نکته جالب اینکه ۹۵ درصد چیزایی که در ذهن ما اتفاق میفته اصلاً در بیرون از ذهن ما اتفاق نمیفته و نیفتاده !

couple-with-tea

خیلی از وقتها ما بخاطر همین خجالت و روم ندشن ها به طرف مقابل حتی ممکنه اعضای خانوداه یا دوست صمیمی یا حتی همکار ما باشد که حرفمان رو نمی زنیم و چیزی نمی گیم ولی در ذهنمان کلی حرفهای ناگفته را مرور می کنیم و به خودمان کلی حق می دهیم و طرف مقابل را محکوم می کنیم یا کلی حق به طرف مقابل می  دهیم و خودمان را محکوم می کنیم !

یا خیلی مواقع وقتی ما روی گفتن و زدن حرفهایمان را داریم خیلی با لحن بدی صحبت می کنیم و توهین آمیز نظر و خواسته هایمان را بیان می کنیم یا روی گفتن نداریم از قبل با خودمان کلی تمرین می کنیم مثلاً می گیم الان اومد میزنم تو روش میگیم بهش سفت وایمیستم و حرفمو میزنم و ما حرفمان را میزنیم اما به بدترین شکل ممکن که گاهی اوقات حتی خودمان از گفتنش پشیمان می شویم و می گیم ای کاش هیچی نمی گفتم یا همون بهتر بود چیزی نمی گفتما ، اصلاً دیدی واسه همینه من حرف نمیزنیم و حرفمو می خورم همیشه ببین من حرف بزنم همینجوری میشه !

پرخاش گری

اما یه نکته اگر کسی بگه من اصلاً خجول نیستم هر چی می خوام رو میگم و هر کاری که بخوام رو می کنم اینجا یه مرزی وجود دارد که و فراموش نکنیم اینکه ما خجالتی نباشیم و بگیم من پرو هستم این عدم خجولی گری نیست! چرا ؟

ما وقتی می خواهیم خجولی گری نکنیم معنیش این نیست که پرو و بی ادب باشیم و جواب همرو با بی ادبی بدیم یا طرف مقابل را ناراحت کنیم و بگیم ما خجالتی نیستیم !

رفتار و کلام ما باید محترمانه ، قاطعانه و منصفانه باشه این یعنی یه برخورد بسیار مناسب و  خوب با حفظ حرمت طرف مقابل ولی محکم حرف خودمون رو بزنیم و از حقمان هم کوتاه نیایم.

حالا برای شروع  اینکه از امروز دیگه رفتار خجولی گری از خودمان نشان ندهیم کار راحتیه ؟ مسلماً خیر.

کار بسیار سختی است اما ما یه عمری یه جور دیگه ای بودیم و الان می خواهیم رفتارمان را عوض کنیم ممکنه است اصلاً جا بزنیم و بگیم بابا ولش کن اصلاً من همینجوری راحتم! اما جواب من به این عده از دوستان اینکه بالاخره تا کی قصد داری خمیر بازی دیگران باشی ؟

خمیر بازی

خیلی از مواقع آدمهایی سر راه افراد خجولی قرار می گیرند که خیلی راحت از این نقطعه ضعف و خجولی گری سوء استفاده می کنند و اهداف خود را به راحتی پیش می برند ، من فقط یه سوال دارم تا کی قراره این ظلم رو نسبت به خودت ببینی و سکوت کنی ؟ از منظر دینی هم ببینیم ما داریم در حق خودمان جفا می کنیم و مرتکب ظلم بزرگی به خودمان می شویم.

ما چون هیچ فایلی در این زمینه نداریم و مسیر عصبی وجود ندارد اولش برای ما خیلی سخته ولی یواش یواش با تمرین و تکرار مسیر عصبی ساخته میشه و فایل مربوطه ساخته میشه و ما دیگه از شر خجولی گری رها خواهیم شد.

خیلی از مواقع ما بخاطر خجولی گری ابراز احساسات به والدین یا فرزندان خود را از دست می دهیم ، مگه ما چقدر فرصت داریم ؟ اگر این فرصتها را از دست بدهیم بعداً پشیمان نخواهیم شد ؟

تا کی می خواهیم بار شرمندگی ، گناه ، خشم ، حسادت ، نفرت و ترس را بدوش بکشیم !!

اقدامکها

تمرین ارتباط چشمی برقرار کردن با مردم ، لبخند زدن ، برای شروع اصلاً جلوی آئینه تمرین کنیم، اصلاً ادا در بیاریم اما بعد از مدتی دیگه ادا نیست و برای ما یک عادت شکل می گیرد و فایل آن ساخته می شود.

ارتباط چشمی

یکی از بزرگترین عادتهای بد افراد خجول نه گفتن است ، توانایی نه گفتن به خود و دیگران را ندارند ، هر کسی بسته به شناختی که از خود دارد در یکی از این دو م مدل قرار می گیرد یا آهسته شروع می کند یا به یکباره شروع می کند ما باید سعی کنیم برای خودمان چالش ایجاد کنیم و از موقعیتها فرار نکیم بجای فرار خودمان را در موقعیت قرار بدهیم.

نه گفتن

ایده آل ترین برخورد محترمانه ، منصفانه ، قاطعانه است و برای ما چیزی به عنوان غر زدن دیگه نباید وجود داشته باشه یا باید بپذیریم و حق اعتراض نداریم یا خواسته خود را محترمانه ، منصفانه و قاطعانه پیگیری خواهیم کرد.

ما باید به حقوق خود و دیگران آگاه باشیم هر انسانی حق دارد مورد احترام قرار بگیرد ، هر انسانی حق دارد نیازها خود را در اولویت قرار دهد ، هر انسانی حق دارد نظر و عقاید خود را مظرح کند ، هر انسانی حق دارد انتخاب کند و مسئولیت کارهای خودش را باید بپذیرد.

حقوق انسانی

اون چیزهایی که در ذهن ما اتفاق می افتد بیرون از ذهن ما  اتفاق نیفتاده.

ما در ذهن خودمان فکر می کنیم برای مردم خیلی مهم هستیم اما سخت در اشتباهیم مردم یه سردرد ساده خودشان را بیشتر از ما اهمیت میدهند و تعارض همیشه هست فقط اموات هستند که باهم مشکلی ندارند از این به بعد در شرایط مختلف از برخورد و صحبتهای دیگران هم تجربه کسب کنیم خودمان را جای اون شخص و در آن شرایط قرار دهیم تا ببینیم اگر جاش بودم چیکار می کردیم یا چه جوابی می دادم.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *