جدول تی (T) چیست ؟

جدول تی T

بخاطر دارید در دبستان یک نفر به عنوان مبسر داشتیم و زمانیکه معلم بیرون می رفت یا تا زمانیکه معلم وارد کلاس شود وظیفه ای که مبسر داشت این بود که تخته رو به دو قسمت تقسیم می کرد و در یک ستون اسم خوب و در ستون دیگر اسم بد های کلاس نوشته میشد ما الان یه همچین اقدامی به اینصورت می خواهیم انجام دهیم یه جدولی می کشیم و به دوقسمت تقسیم می کنیم در یه طرف فواید سیگار و در ستون دیگر معایب سیگار کشیدن را می نویسیم.

جدول T تی می کشیم از آنجایی که مغز عاطفی ما از جزئیات بدش میاد و کلاً مغز از اینکه تفکر کنه زیاد اینکار واسش جالب نیست و فرار خواهد کرد ، حالا باشه بعداً ، حالا وقت دارم ، حالا که چی بشه اصلا ً ، انجام ندیم چه  اتفاقی میفته مثلاً یا میدونم دیگه سیگار بده کلی عیب داره خلاصه با این افکار و صحبتهای درونی مغز از انجام این فعالیت سر باز میزند پس باید مقاومت کرد !

ما اینجا باید جلوی مغز ایستادگی کنیم خب دیگه آگاه هستیم به مسئله خودمون و می دونم در واقع داستان از کجا آب می خوره ولی بازم تنها دانستن کافی نیست بازم سخته ولی ما دیگه می دونیم جریان از چه قرار است و بی حوصلگی ما از چه چیزی نشات گرفته است و دوست نداریم شرایط رو بهم بزنیم و دوست داریم شرایط موجود را حفظ کنیم.

حتی هنگامیکه ما جدول تی هم می خواهیم بکشیم در ذهن ما میاد که خب اینو که میدونی جدول تی نمی خواد که انجام میدی یا انجام نمیدی ، مشخصه نباید بری دیگه و …

ولی نکته همین جاست در واقع ما نباید فریب مغز را بخوریم چون شرایط را بگونه ای جلو می برد که همان چیزی بشود که خودش می خواهد و جوری این جریان اتفاق می افتد که خیلی از وقتها ما متوجه نمی شویم ولی حالا که اطلاعاتی راجب بخشهای سه گانه مغز داریم دیگه مثل سابق نیست که ما گول بخوریم و ما هشیار شدیم ، آگاه شدیم.

ما بابت کار یا کارهایی که می خواهیم انجام دهیم یعنی در واقع هر تصمیمی که می خواهیم بگیریم اول باید جدول تی بکشیم و راجبش با خودمان روراست باشیم ، مزایا را در سمت راست و معایب را در سمت چپ می نویسیم و قشنگ فکر می کنیم و می نویسیم و حواسمان باشد که مغزمان ما را فریب ندهد مثلا هنگام نوشتن معایب و مزایا جوری ننویسیم و نوشته نشود که به همان چیزی شود که مغز ما خواسته بود و این فریب را نخوریم.

برای اینکه مغزمان ما را فریب ندهد و جوری ننویسیم که چیزی که مغز دلش می خواهد نشود و یه جوری جدول تی نوشته بشه که نتیجه مطابق میل ما باشد ! برای جلوگیری از این اشتباه ما از سیستم امتیاز دهی استفاده می کنیم و مثلاً از عدد یک تا پنج امتیاز می دهیم خیلی بد ، بد ، همه چی مساوی ، خوب ، خیلی خوب و این سیستم امتیاز بندی باعث می شود خطای ما کم شود و فریب مغزمان را نخوریم که مثلاً روی تعداد فواید یا مزایا تصمیم بگیریم و سیستم امتیاز دهی کمک می کند که ما جدول تی درستی بکشیم.

زمانیکه ما به قدر کافی فکر کردیم و نوشتیم خب نتیجه مشخص می شود یا تعداد مزایایی که نوشتیم بیشتر است یا تعداد معایبی که نوشتیم بیشتر است بالاخره میشه نتیجه گرفت که چه انتخابی انجام دهیم و چه تصمیمی بگیریم با توجه به مشخص شدن مزایا و معایب و جوانب تصمیم موضع ما در تصمیم گیری مشخص می شود.

مثلاً در مورد سیگار بیایم یه جدول تی بکشیم و مزایا و معایب آن را ببنیم و روی کاغذ سبک سنگین کنیم نتیجه چی میشه ما چه تصمیمی بگیریم ، خب شاید از همین الان ما نتیجه را می دانیم که سیگار بده و نکش درسته ولی باز هم باید جدول تی بکشیم اول بخاطر اینکه از مزایا یا معایب سیگار یه چیزی اضافه تر متوجه می شویم و دوم مکتوب کردن باعث میشه بهتر در ذهن ما بماند و برای ما تعهد ایجاد می کند چون دیگه ما یادمون نمیره که چی فکر کردیم و به چه نتیجه ای رسیدیم و چرا رسیدیم و حتی زمانیکه انجام نداده باشیم باز می تونیم بیایم و نوشته مکتوب شده خودمان را مشاهده کنیم.

معایب سیگار کشیدن

فواید ترک سیگار

 بوی بد دهان

بوی بد سیگار نگرفتن

از دست دادن وجه در بین اطرافیان

کرخت نبودن

تنگی نفس

راحتر و سبکتر از خواب بیدار شدن

کم حافظه شدن

از دست ندادن دوستان

بو گرفتن لباسها

پول اضافی خرج نکردن

 

شاد و بشاش بودن

بیمار شدن و از بین رفتن ریه

چهره ای باز و شاداب داشتن

کبود نبودن و سیاه نبودن لبها

نفس داشتن

عین همین کاری که الان انجام دادیم و این جدول تی الان چی میگه ، بله همه می دونن که سیگار بده و اصلاً چیز خوبی نیست و خیلی راحت نتیجه مشخص بود ولی اگر ما این جدول را نمی کشیدیم آیا همه این موارد در ذهن ما می آمد ؟

امکان نداشت مثلاً چند مورد را فراموش کنیم ؟ و اینجوری الان دیگه مکتوب است و دیگه خودمون رو نمی خواهیم گول بزنیم !

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *