تغییر ادراک چگونه است ؟

تغییر ادراک

در یک سمیناری موضوع بحث اصلی ادراک بود.

راجب سورپریز صحبت شد و سوالی پرسیده شد که چرا یک سری افراد از سوپریز شدن خوششان نمی آید و من تعجب کردم !

هیچ ادراکی از اینکه ممکنه کسی از سورپریز  شدن خوشش نییاد نداشتم 

پیش خودم می گفتم خب خیلی خوبه و باحاله کلی هم طرف خوشش میاد از ارزشی که برای او قائل شدن و سورپریزش کردن.

وقتی سواله چه کسانی از سورپریز  شدن خوششان نمیاد ؟

یه از سری دستها رفت بالا که دست دوست صمیمی من هم رفت بالا و من تا به اون لحظه واقعا نمی دونستم دوستم از سورپریز  شدن خوشش نمیاد.

حتی نمیدونستم برای دوستم و بقیه واقعاً عذابه اینکه بخواد سورپریز بشه و راستش یه سری افکار و قضاوتها تو سرم شکل گرفت و با خودم فکر می کردم که حالا الکی دستشو برده بالا بگه منم هستم!

واقعا من هیچ ادراکی از این مسئله و با این زاویه دید نداشتم.

 

تغییر دیدگاه

فکر می کنم شاید یک هفته یا ده روز بعد که تولدم بود و دقیقاً ادراکم به سورپریز شدن  تغییر کرد.

یادمه تو شرایطی بودم که خیلی سرم شلوغ بود و در حدی که چند روز بود نیاز پیدا کرده بودم  برم آرایشگاه ولی نمی تونستم و برای روز تولدم می خواستم آراسته باشم ولی دوستانم یک روز قبل تولدم غافل گیرم کردن.

 

تغییر ادراک

 

ماجرا از این قرار بود که از لحاظ کاری خیلی درگیر و تحت فشار بودم و اتفاقاً روزهایی بود که بیشتر از وقت کاری هم باید در محل کار می ماندیم.

تحت شرایطی بودم که کم می خوابیدم و کارم زیاد بود،استرس داشتم و مثل همیشه سر حال نبودم و در روزی که دیر هم رسیدم خونه ولی متوجه یه تحرکاتی شدم و حدس می زدم که غافل گیری در کار هست ولی فکر نمی کردم که دوستام هم هستن.

دقیقاً همون شب یکی از دوستانم اصرار بر این داشت که همین امشب هم دیگرو ببینیم و تو به من اهمیت نمیدی و چند روز هم دیگرو ندیدیم و …

خلاصه مجبور شدم اول برم پیش دوستم و خب واسم تولد گرفته بود و سورپریزم کرده بود خب دستش درد نکنه منم کلی خوشحال شدم ولی بخاطر شرایطم حالم خوب نبود خودم دوست داشتم یه جور دیگه باشم تو اون لحظه و اگر بخوام شرایطم را توصیف کنم دوست داشتم این عکسی که به یادگار قراره بمونه جوری باشه که خوب باشم و یکم سر وضعم مناسب و آراسته باشه و بالخره یه عکسی که به یادگار گرفته می شد.

حالا از همه مهمتر این بود که خونمون یه عده منتظر هستند تا من بیام خونه و برای من جشن تولد بگیرن ولی از طرفیم باید می رفتم بیرون و دوستم که برای من تدراک دیده بود و اگر نمی رفتم هم بد می شد و کلی ناراحت می شد و از طرفیم اگر می رفتم این عده که داشتن میومدن خونه ما خب ناراحت می شدند و زشت بود و من بی نوا مونده بودم که چیکار کنم واقعا باید برم یا نرم !

خلاصه خودم رو زدم به اون راه و خانوادمم که نمی خواستن بگن بهم و خواهرم با هزار ترفند تلاش کرد تا نگاهم داره خونه ولی موفق نشد.

در شرایط کی گیر کرده بودم با خودم گفتم خب نمی تونم به یکدوم از طرفین بگم امروز نمی تونم باشم خدمت شما و اصلا شدنی نبود خب خونه که رسما مهمون داشتم و بیرونم بالخره دل یکی دیگه می شکست و مجبور بودم مدیریت بحران در تولدم کنم.

به این نتیجه رسیدم تنها راهم این بود که برم یه سر بیرون مثلا حالا یک ساعت یا بیشتر با دوستم باشم که زحمت کشیده برام و بعدش بیام خونه و این دوستانی که زحمت کشیدن و تدراک دیدن و اومدن خونمون رو ببینم، تو یه تکا پو بودم و اگر به خواست خودم بود ضمن انجام کارهای شخصیم و مرتب شدنم،دوست داشتم مثلا تمام وقت یا اون شب رو کنار دوستم باشم یا اون شب رو فقط به مهمونام اختصاص بدم و لذت ببرم.

جشن تولد

خب کمتر پیش دوستم بودم و بعد از کلی معطلی به خونه رسیدم و تو خونه هم منتظرم بودن و ناراحت از اینکه من کجام موندم حالا مثلا چیزی که من می خواستم مثلا شاید دوست داشتم تو یه کافی شاپ تولدم باشه یا بیرون از خونه باشه یا تو یک رستوران باشه و یا مهمونام رو خودم انتخاب کنم یا شاید دوست داشتم انتخاب کنم کی باشه یا نباشه و انصافا هم جای صمیمی ترین دوستم خالی بود و دوست داشتم اونم باشه و اونجا بود  که متوجه شدم و ادارک پیدا کردم به اینکه چرا یه سریا ممکنه خوششون نیاد از اینکه سورپریز  بشن و مشکلشون چیه !

یه هضم تجربه و ادراک جدیدی پیدا کردم و خودم اگر می دونستم قشنگ به کارام می رسیدم و سر فرصت و با برنامه و آراسته تو جشن خودم شرکت می کردم و حالا بازم این از دید و ادراک من بوده شاید یکی دیگه دید و ادراک دیگه ای داشته باشه و مشکلش با سورپریز شدن چیز دیگه ای باشه.

ادراکات

البته که من خیلی خوشحال شدم که دوستانم برای من ارزش قائل بودن و وقت گذاشتن تا یه شب خاطره انگیزی رو برای من رقم بزنند ولی جوری که باید خوشحال باشم نبودم و بهم می گفتن چیه ؟ چرا انقدر خسته ای ؟

نمی تونستم بگم و ناراحتشون کنم ولی تجربه خوبی برای من شد.

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *