اولین سخنرانی چیکار کنیم ؟

سخنرانی

اولین سخنرانی چیکار کنیم ؟

 

سال ۸۴ که ۱۸ سالم بود و دانشگاه قبول شدم بدون اینکه پشت کنکور بمونم،یادم میاد در اون سالها دانشگاه قبول شدن یه دغدغه فراگیر در همه خانواده های ایرانی شده بود و قبول شدن حتی در دانشگاه حتی دانشگاه آزاد هم خیلی سخت بود و همه حداقل یک سال رو پشت کنکور می ماندن و در سطح جامعه این دغدغه برای همه وجود داشت.

من بچه درس خون نبودم و خیلی باعث حیرت همه شد و از طرفی قبول شدن در دانشگاه دیگه شاهکار بود و منم تو همین شرایط بود که قبول شدم و چون درس خون هم نبودم،در مقایسه با بچه درس خوانا که ثبت نام می کردن در کلاسهایی که خیلی رو شهرت داشت و برای آماده کردن کنکوری ها بود و من بدون هیچ هزینه ای دانشگاه قبول شدم و واقعا خیلی کار بزرگی به حساب می آمد که برای من اتفاق افتاده بود و خودمم نمی دونم چطوری اصلا قبول شدم !

خلاصه جایی که قبول شده بودم یه جای خوش آب و هوا و کویری بود و کمتر کسی دوام می آورد اونجا بماند و در مدت زمان تحصیلم هر کی از من می پرسید دانشجو کجایی،کلی بنده به چالش کشیده می شدم تا اسم شهری که روی دانشگاه هم نام گذاری شده بود را بگم و شهر نراق و دانشگاه آزاد نراق بود که همه با عراق اشتباه می گرفتند.

نراق

خبر دانشگاه قبول شدن من جوری مثل بمب ترکید که همه به تبریک تلفنی یا حتی تبریک حضوری افتاده بودن و فضای عجیبی بود و من هنوز درک نکرده بودم که چه اتفاق مهمی تو زندگی من افتاده که خودم خبر ندارم هنوز وقتی می رفتم مثلاً سوپرمارکت سر محل خرید کنم یه جور دیگه ای باهام سلام و علیک و احوال پرسی می کردن،جوری که حتی نوع احترامی که من گذاشته می شد انقدر با بچهای اون محل فرق داشت که قیافه یه سریا کلی حرص داشت و بنظر خیلی راغب بودن کلم رو بکنند.

خلاصه همه برخودها نسبت به من عوض شده بود و یه جور دیگه روم حساب می کردن،خب من حالا فازم چی بود در اون زمان می خواستم برم سربازی و از ایران برم،زمان ما این جریان نهایت نبوغ و روشن فکری جوانان ایرانی بود که این وسط من دانشگاه قبول شدم و کلی باعث ذوق خانوادم شده بودم و حاضر بودن هر کاری انجام بدند تا من بچسبم به درس و دانشگاه تا به جایی برسم،در زمان ما مکالمات راجب ادامه تحصیل و تشویق جوانها به این صورت بود،اگر می خوای مثل ما نشی درس بخون ببین مارو حالا خودت می دونی،اگر می خوای پشت میز بشینی درس بخون !

میز کارمندی

خلاصه با وعده وعید پدرم و حمایت کامل رفتم به دانشگاه و تا سال اول تو فکر انصراف بودم! و بارها می خواستم اینکارو انجام بدم که دوستانم منصرفم می کردن خلاصه یه ترم میرم دیگه نمیرم رفتیم یک سال رو و بعدش یواش یواش با فضای دانشگاه جوری ارتباط برقرار کردم و با یه عده درس خون آشنا شدم و یکم از لحاظ درسی سر و سامون پیدا کردم و دیگه خودم نمی خواستم انصراف بدم از شما چه پنهان خیلیم خوش می گذشت.

سال اول مثل اغلب دانشجوها مشروط شدم و تنها درسی که می توانستم قبول بشم درس روانشناسی بود که اونم به لطف استاد و شیطنت های خودم افتادم و اعتراف می کنم که کلا نظم این کلاس رو همیشه بهم می زدم.

یه استاد خانمی بود تقریباً تو رنج سنی خودم ولی یکم بزرگتر مثلا مشخص بود که دانشجوی همان جا بوده و درسش که تموم شده همان جا مدرس شده و در دانشگاه روانشناسی رو تدریس میکنه و چون بومی بود و رشته ای فارغ تحصیلی خودش هم روانشناسی بود و تنها استادی بود که روانشناسی تدریس می کرد و من این نکته رو بعداً فهمیدم.

خلاصه تنها درسی که می تونستم قبول بشم همین روانشناسی بود که این درس هم افتادم و ترم بعد باز هم با خود همین استاد بناچار برداشتم و باز هم افتادم.

سال بعد که دوباره تو کلاسش منو دید گفت یه سوپریز برات دارم این بار می خوام قبولت کنم،گفت اگر کنفرانس بدی تو امتحانم می تونی شرکت کنی و اگر کنفرانس ندی کلا اینبارم این درس پاس نمیشه و می دونست ضعف من چیه منم هیچوقت در دو بار قبلی کنفرانس نداده بودم و تنها شانسی که آوردم این بود که با یکی از دوستام هم گروه شدم و قرار شده که من فقط تیترهارو بگم و دوستم کنفراس بده،خب خیلی خوشحال بودم که این بار، از روی دوشم برداشته شده ولی فرداش دوستم بهم زنگ زد گفت ببین توهم بخون و بلد باش ممکنه برای من اتفاقی بیوفته یا کلا استاد گیر بده بهت با توهم که لجه بخون بلد باشی،گفتم باشه !

منم خوندم و برای اینکه اعتماد به نفس داشته باشم و خیالم راحت باشه از دوستام خواهش کردم و قرار شد هم خونه هام و چند نفر دیگه بیان و انصافاً خوبم اومده بودن اما غافل از این بودم که مار تو آستین خودم پرورش می دادم و دوستام با اومدنشون یه خانمی رو هم با خودشون آوردن و من به این خانم علاقه داشتم.

اولین سخنرانی

من رفتم پشت تریبون بی خبر از همجا شروع کردم خب اولش ندیدم و همینجوری شروع که کردم یهو چشم خورد به این خانم و اصلا کلا یه آن موندم و یادم رفت چی می خواستم بگم و الان باید چیکار کنم ، قبلش با خودم گفتم خب میرم حالا یه جوری جمعش می کنم وقتی رفتم و این اتفاق افتاد هر چیم قرار بود دست و پاشکسته بگم کلا از یادم رفت و نفهمیدم چی میگم.

حتی متوجه نشدم اصلا چرت و پرت گفتم چی چی گفتم و فقط یادمه همه می خندیدن و منم دست پاچه شده بودم و بعدشم که شروع کردم به ادامه و کنفرانس دادنم اصلا چیزی یادم نمیاد و نفهمیدم چطوری اون دقایق گذشت و استاد هم متوجه شد و کلی خوشش اومد و کیف کرد از اینکه من پدرم در اومد و اذیت شدم ولی بالخره تونستم نمره قابل قبولی بگیرم و درس روانشناسی رو بعداً دیگه پاس کردم.

به عنوان اولین ترجه در سخنرانی بود،خیلی سخت بود واسم حالا گذشته از شوخی دوستام برای اذیت کردن من این کار رو کردن ولی ایستادن جلوی حداقل ۴۰ نفر آدم و ۴۰ جفت چشمی که دارن نگاهت می کنند و توجهشون به دهان و رفتار و کارهای تو هست و اگر یه جا اشتباه کنی و سوتی بدی جلوی دانشجوها دیگه کارت تمومه و من یه چنین ذهنیتی داشتم و یا انیکه استرس بگیرم و نتوانم استرسم رو کنترل کنم و همه متوجه بشن،تازه این کنفرانس بود نه سخنرانی ولی واسه من تو اون سن انصافاً سخنرانی بود اونم با اون شرایط و خوشحالم الان شهامت و اعتماد بنفس صحبت کردن رو دارم و تکنیکهای سخنرانی کردن را یاد گرفتم.

کنفرانس

با یه سرچ ساده میشه تکنیکهای سخنرانی رو یاد گرفت.

باید روی محتوایی که می خواهیم راجبش صحبت کنیم مسلط باشیم یا چند بار خواندن وجلوی آینه تمرین کردن می توانیم از استرس که قرار بگیریم کم کنیم و اون فضای سخنرانی را برای خودمان ترسیم کنیم.

شروع خوبی داشته باشیم و اصلیات رو همان اوایل سخنرانی بگیم و از حاشیه و پر حرفی و دادن اطلاعات و محتوای زیاد پرهیز کنیم.

نکته مهم اینکه هیچکس استرس ما رو نمی بینه و نمی دونه ما فکر می کنیم که الان همه متوجه استرسم میشن !

این چند نکته بسیار مهم و کوچک را رعایت کنیم از پسش بر میایم.

در آخر خیلی خوشحالم که این تجربه را با شما به اشتراک گذاشتم.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *