اجزا تشکیل دهنده مغز چیست ؟

اجزا تشکیل دهنده مغز

اجزا تشکیل دهنده مغز

مغز ما از سه بخش مغز قدیم یا خزنده ، مغز عاطفی یا میانی و مغز منطقی تشکیل شده است.

علت نام گذاری مغز قدیم یا خزنده به این نام به خاطر این است که ابتدا این مغز در خزندگان شناسایی شده و به همین نام هم نام گذاری شده ، و کار این مغز حفظ انرژی و بقا می باشد.

کار این مغز مدیریت و هماهنگی کلیه فعالیتهایی حیاتی در بدن می باشد از گردش خون ، ضربان قلب ، تنظیم تنفس و … می باشد.

این مغز با حفظ انرژی و با کمترین انرژی کارها را انجام می دهد و بسیار تنبل است ، و زمانیکه ما در خطر باشیم و این مغز احساس خطر کند شرایط را برای فرار فراهم می کند و حرف حساب این مغز این است که تا جایی که میتونی تو همین موقعیت بمون و اصلاً دوست نداره وضعیت تغییری کند.

خزندگان

این مغز نگرانی هایی در مورد شرایط و محیط جدید دارد و اول همیشه تشخیص می دهد که آیا خطری وجود دارد یا نه ؟ بعد از بررسی میگه خب جدیده و جالبه ؟ حالا میشه بعداً هم دید چیه ! تا جایی که میشه سعی در به تعویق انداختن کارها دارد و در نهایت به فکر اینکه چطور میشه یه کاری کنیم که هیچی تغییر نکند.

مغز عاطفی یا میانی کل حرفش اینکه همین حالا رو بچسبیم و لذت ببریم ، یکی از نمونهای کار مغز عاطفی که برای همه ما اتفاق افتاده است مثلا ً ساعت گذاشتیم که بیدار بشیم ولی سر ساعت وقتی گوشی ما زنگ می خورد سر و کله مغز عاطفی پیدا میشه حالا یه پنج دقیقه دیگه بخوابیم ! و ما هم می خوابیم و کار و برنامه ریزی که کرده بودیم میفتیم !

ساعت

 

این کار مغز عاطفی یا همون میانی است که دوست داره همین الان لذت ببره و به عواقب کار فکر نمی کند یا مثلا خوردن شیرینی درحالیکه ما تصمیم به کاهش وزن گرفتیم ولی اما مغز عاطفی میاد و حالا یدونه شیرینیه دیگه ، حالا بخور از فراد رژیم می گیریم ، یا برای خودم مثلاً کار دارم و نباید بیرون برم بهتره که خونه بمونم و به کارم برسیم اما مغز عاطفی با لذت بردن و تفریح کردن موافقت دارد و بیشتر مواقع هم فریبم میدهد.

در مقابله با مسائلی که پیش می آید سوال مغز عاطفی این هست که خسته کننده که نیست ؟ و مهمتر از هر چیزی مغز عاطفی از جزئیات بدش می آید و به هیچ وجه دوست ندارد با جزئیات روبرو بشه ، مثلا در هنگام مطالعه کردن ما دست به هر کاری میزند که حواس ما را پرت کند و از مطالعه منصرف بشیم و در واقع باید مغز عاطفی از چیزی خوشش بیاد تا با آن همراه بشود.

خسته کننده

سومین بخش مغز منطقی می باشد و بیشتر ما از این قسمت کمتر استفاده می کنیم و همه ما تصورمان از مغز فقط همین مغز است و این مغز بیشترین انرژی را در مقایسه با مغز عاطفی و خزنده دارد ولی مغز عاطفی و مغز خزنده به کمک مغز منطقی می آیند که انرژی کمتری را مصرف کند.

مغز منطقی هم سوالات و مشکلات خودش را دارد خب همانطور که از اسمش پیداست بیشتر سوالاتش منطقی هست آیا با مغز جور در میاد ؟ برای من چه فایده ای دارد ؟ و به دنبال منافع و استدلال می گرده.

جالب است بدانید که بیش از ۹۳% از تصمیمات ما توسط مغز خزنده و مغز عاطفی گرفته می شود و کاملاً ناخودآگاه اتفاق می افتد.

چرتکه

ما وقتی با بخشهای مختلف مغز آشنا می شویم و علت مقاومت در مقابل انجام دادن و انجام ندادن کارها  که مغز ما در مقابل آن جبهه گیری می کند یا فکر می کردیم  مغز قبول خواهد کرد و پذیرفته پس چرا اقدام نمیکنه و اتفاقی نمی افتد ! ما باید جلوی مغز عاطفی و یه جاهایی مغز خزنده مقاومت کنیم و تسلیم نشیم.

حالا ما چطور مقاومت کنیم و هوشیار باشیم ، خب چیکار کنیم ؟

مغز منطقی ما هدایت گر است و مغز عاطفی یا میانی ما در واقع انرژی حرکت را فراهم می کند و زمانیکه حال مغز عاطفی ما خوب باشد و به نیازها و خواستهای مغز عاطفی توجه شده باشد حال مغز عاطفی خوب است و انرژی دارد و انرژی سایر بخشها را تامین می کند.

بعضی وقتها شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در شرایطی قرار می گیردید که حال روحی مساعدی ندارید و به قول معروف دل و دماغ انجام دادن هیچ کاری را ندارید و اصلاً دوست ندارید کاری انجام دهید در حالی که شاید همه چیز از شرایط مالی گرفته تا پیشرفت و رسیدن به اهداف خیلی هم خوب باشه اما حال دلتون خوب نباشه و در این زمان دقیقاً شما باید به حال و احوالتون و روح و روانتون بیشتر دقت می کردید اما از آن غافل شدید و زمانیکه حال مغز عاطفی خوب نباشه این مرض به سایر بخشهای مغز سرایت پیدا می کند و باعث میشه که کارایی ما پایین بیاد چون مغز عاطفی انرژی مغز منطقی را تامین می کند و زمانیکه حال خودش خوب نباشه بخش هدایتگری مغز منطقی ما هم دچار اختلال خواهد شد.

تفریح

در حوزهای مختلف زندگی باید در کنار کار کردن و سایر حوزهای مختلف به تفریح کردن و تجدید قوا کردن هم توجه کنیم تا بهروری بالاتری داشته باشیم.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *