آلودگی صوتی

آلودگی صوتی

 

یکی از اشتباهات متداولی که در بین ما جا افتاده و همیشه شاهد آن هستیم ایجاد آلودگی صوتی با بوق زدن است.

در بیشتر مواقع واقعاً شاهد آن هستیم که اصلاً نیازی به بوق زدن نیست و فقط کافیست یکم صبوری کنیم اما تحمل آن را نداریم که چند لحظه صبر کنیم و متاسفانه این کنایه دقیقا حکایت این لحظات است که ماشین رو بوقش خریدی ؟

یه زمانهایی هم ما بخاطر رعایت نکردن قوانین اقدام یه بوق زدن می کنیم.

با بوق زدنهای حق به جانب و بی مورد آلودگی صوتی ایجاد می کنیم و باعث ناراحتی و نارضایتی عده ای از مردم می شویم اگر هر یک از ما خودمان رعایت کنیم قطعاً شاهد دنیای بهتری در سطح جامعه خواهیم بود و با آرامش رانندگی خواهیم کرد.

حالا اگر هر راننده ای به خودش اجازه دهد با زدن بوق اعتراض خودش را برساند !

انواع بوق زدن :

 1. بوق سبز : قصد داریم به راننده ای که جلوی ما هست بفهمانیم که چراغ سبز شده،حرکت کن اگرحرکت نکنی و سریع چراغ رو رد نکنی یه چراغ دیگه مهمونیم !

 2. بوق هوشیاری : چون راننده ماشین جلویی حواسش نیست و سرش در داشبورد رفته یا چیزی افتاده و رفته پایین تا برداره و از آن جایی که ما مسئولیت پذیریم بوق می زنیم تا راننده ماشین جلویی رو هوشیار کنیم !

 3. بوق تجاوز : یه نوع بوق زدن دیگه داریم زمانیکه کسی می پیچه جلوی ما و سریع با بوق زدن اعتراض می کنیم که چرا به حق من تجاوز کردی !

 4. بوق توجه : نوع دیگری از بوق زدن که قصد داریم راننده کناری حواسش به سمت ما جلب بشه تا بتونیم آدرس بپرسیم !

 5. بوق قرمز : برای هوشیار کردن عابرین بوق میزنیم که قصد داریم بگیم اجازه بده رد بشیم چراغ قرمزه کجا داری میای حق تقدم با منه الان !

 6. بوق مسافر : نوع دیگری از بوق که جهت هوشیار کردن مسافر میزنیم !

 7. بوق پیچیدن : نوع دیگری از بوق زدن که به راننده ماشینی که جلوی ما هست و قصد پیچدین داریم پیام میدیم برو جلوتر می خوام برم داخل !

 8. بوق حرکت : نوع بوق دیگری از بوق زدن هم داریم که میگیم می خوام دربیام و قصد رفتن دارم حرکت کن یه عقب جلو کن من دربیام !

 9. بوق مزاحمت : نوع دیگری از بوق زدن داریم که عده از جوانان ازش استفاده می کنن !!

 10. بوق ممتد : یه بوق اساسی هم داریم که به بوق ممتد نام گذاری میکنم زمانیکه خیلی عصبانی هستیم یا خیلی حس می کنیم حق با ماست !

 11. بوق مرامی : نوع دیگری از بوق زدن است که هر گاهی شخصی در حق ما لطفی انجام دهد یا ما خیلی لذت ببریم این بوق نواخته خواهد شد ! مثلاً طرف به اصطلاح به ما راه داده یه بوق براش میزنیم !

 12. بوق بای بای : در این از بوق زمانیکه قصد جدا شدن از شخصی که دوست یا اعضای خانواده و از آشنایان ما هست هنگام خداحافظی یه بوق به افتخارش می زنیم !

 13. بوق مطلع : بوقی که در قرار ملاقات هایمان مورد استفاده قرار می گیرد،با بوق علامت میدیم اینجام بیا جلوتر یا این دست خیابون هستم !

 14. بوق مسیریاب : هنگامیکه قصد داریم تا لحظات آخر شخصی که از ما آدرس پرسیده را همراهی کنیم و دقیقاً کدام ورودی یا خروجی را باید داخل برود !

 15. بوق برد : هنگامیکه عده ای را با پرچم تیم محبوبمان می بینیم و متوجه می شویم تیم محبوبمان بازی را برده به یمن این پیروزی بوق میزنیم !

 16. بوق فرهنگی : زمانیکه یه ماشینی مسیری را بند آورده برای رفتن به پمپ بنزین یا جهت پارک کردن در این لحظات ما اقدامات فرهنگی نشان می دهیم !

 17. بوق عروسی : اصلاً بوق نزدن و بند نیاوردن مسیر دیگران و نرقصیدن وسط خیابان یا اتوبان حرام است !

 18. بوق جریمه : جهت مراتب دمت گرم برای افسر وظیفه شناسی راهنمایی رانندگی زده می شود !

 19. بوق عدم دید : زمانیکه از تقاطعی قصد عبور با سرعت بالا داریم بوق میزنیم تا اگر ماشینی در این مسیر باشد متوجه حضور ما بشود و خدایی نکرده تصادفی ایجاد نکنیم !

 20. بوق عجله : معمولاً بعد از اتمام بنزین زدن در پمپ بنزین زده میشه که نفر جلویی سریع حرکت کند !

 21. یه نوع بوق زدنم داریم که رسماً به قصد اینکه ناراحتی و اعصبانیت خودمان را یه جایی می خواهیم خالی کنیم و با بوق زدن روی اعصاب یک فرد بی اعصاب تر از خودمان می رویم و متاسفانه شاهد دعواهای این چنینی هم بودیم.

تصور کنید که هر راننده ای بخواهد با خواسته و ادراک مختلفی شروع به بوق زدنهای بی مورد کند چه اتفاقی می افتد ؟

اگر هر راننده در هر یک از موقعیتهای ذکر شده اقدام به بوق زدن کند چه فضای حاکم خواهد شد ؟

قضاوت به عهده وجدان و ادراکاتمان

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *