آلودگی صوتی بوق چیست ؟

آلودگی صوتی بوق چیست ؟

آلودگی صوتی

یکی از اشتباهات متداولی که در بین ما جا افتاده و همیشه شاهد آن هستیم ایجاد آلودگی صوتی با بوق زدن است.

یکی از نا به هنجاری های اجتماعی آلودگی صوتی است.

آلودگی صوتی تنها بوق زدن نیست، صدای بالای ضبط ماشین هم آلودگی صوتی ایجاد می کند.

در بیشتر مواقع واقعاً شاهد آن هستیم که اصلاً نیازی به بوق زدن نیست و فقط کافیست یکم صبوری باشیم اما تحمل آن را نداریم که چند لحظه صبر کنیم و متاسفانه این کنایه دقیقا حکایت این لحظات است که ماشین رو بوقش خریدی ؟

یه زمانهایی هم ما بخاطر رعایت نکردن قوانین اقدام یه بوق زدن می کنیم.

با بوق زدنهای حق به جانب و بی مورد آلودگی صوتی ایجاد می کنیم و باعث ناراحتی و نارضایتی عده ای از مردم می شویم اگر هر یک از ما خودمان رعایت کنیم قطعاً شاهد دنیای بهتری در سطح جامعه خواهیم بود و با آرامش رانندگی خواهیم کرد.

حالا اگر هر راننده ای به خودش اجازه دهد با زدن بوق اعتراض خودش را برساند !

انواع بوق زدن :

 1. بوق سبز : قصد داریم به راننده ای که جلوی ما هست بفهمانیم که چراغ سبز شده،حرکت کن اگرحرکت نکنی و سریع چراغ رو رد نکنی یه چراغ دیگه مهمونیم !
 2. بوق هوشیاری : چون راننده ماشین جلویی حواسش نیست و سرش در داشبورد رفته یا چیزی افتاده و رفته پایین تا برداره و از آن جایی که ما مسئولیت پذیریم بوق می زنیم تا راننده ماشین جلویی رو هوشیار کنیم !
 3. بوق تجاوز : یه نوع بوق زدن دیگه داریم زمانیکه کسی می پیچه جلوی ما و سریع با بوق زدن اعتراض می کنیم که چرا به حق من تجاوز کردی !
 4. بوق توجه : نوع دیگری از بوق زدن که قصد داریم راننده کناری حواسش به سمت ما جلب بشه تا بتونیم آدرس بپرسیم !
 5. بوق قرمز : برای هوشیار کردن عابرین بوق میزنیم که قصد داریم بگیم اجازه بده رد بشیم چراغ قرمزه کجا داری میای حق تقدم با منه الان !
 6. بوق مسافر : نوع دیگری از بوق که جهت هوشیار کردن مسافر میزنیم !
 7. بوق پیچیدن : نوع دیگری از بوق زدن که به راننده ماشینی که جلوی ما هست و قصد پیچدین داریم پیام میدیم برو جلوتر می خوام برم داخل !
 8. بوق حرکت : نوع بوق دیگری از بوق زدن هم داریم که میگیم می خوام دربیام و قصد رفتن دارم حرکت کن یه عقب جلو کن من دربیام !
 9. بوق مزاحمت : نوع دیگری از بوق زدن داریم که عده از جوانان ازش استفاده می کنن !!
 10. بوق ممتد : یه بوق اساسی هم داریم که به بوق ممتد نام گذاری میکنم زمانیکه خیلی عصبانی هستیم یا خیلی حس می کنیم حق با ماست !
 11. بوق مرامی : نوع دیگری از بوق زدن است که هر گاهی شخصی در حق ما لطفی انجام دهد یا ما خیلی لذت ببریم این بوق نواخته خواهد شد ! مثلاً طرف به اصطلاح به ما راه داده یه بوق براش میزنیم !
 12. بوق بای بای : در این از بوق زمانیکه قصد جدا شدن از شخصی که دوست یا اعضای خانواده و از آشنایان ما هست هنگام خداحافظی یه بوق به افتخارش می زنیم !
 13. بوق مطلع : بوقی که در قرار ملاقات هایمان مورد استفاده قرار می گیرد،با بوق علامت میدیم اینجام بیا جلوتر یا این دست خیابون هستم !
 14. بوق مسیریاب : هنگامیکه قصد داریم تا لحظات آخر شخصی که از ما آدرس پرسیده را همراهی کنیم و دقیقاً کدام ورودی یا خروجی را باید داخل برود !
 15. بوق برد : هنگامیکه عده ای را با پرچم تیم محبوبمان می بینیم و متوجه می شویم تیم محبوبمان بازی را برده به یمن این پیروزی بوق میزنیم !
 16. بوق فرهنگی : زمانیکه یه ماشینی مسیری را بند آورده برای رفتن به پمپ بنزین یا جهت پارک کردن در این لحظات ما اقدامات فرهنگی نشان می دهیم !
 17. بوق عروسی : اصلاً بوق نزدن و بند نیاوردن مسیر دیگران و نرقصیدن وسط خیابان یا اتوبان حرام است !
 18. بوق جریمه : جهت مراتب دمت گرم برای افسر وظیفه شناسی راهنمایی رانندگی زده می شود !
 19. بوق عدم دید : زمانیکه از تقاطعی قصد عبور با سرعت بالا داریم بوق میزنیم تا اگر ماشینی در این مسیر باشد متوجه حضور ما بشود و خدایی نکرده تصادفی ایجاد نکنیم !
 20. بوق عجله : معمولاً بعد از اتمام بنزین زدن در پمپ بنزین زده میشه که نفر جلویی سریع حرکت کند !
 21. یه نوع بوق زدنم داریم که رسماً به قصد اینکه ناراحتی و اعصبانیت خودمان را یه جایی می خواهیم خالی کنیم و با بوق زدن روی اعصاب یک فرد بی اعصاب تر از خودمان می رویم و متاسفانه شاهد دعواهای این چنینی هم بودیم.

بوق

ادراک شخصی

تصور کنید که هر راننده ای بخواهد با خواسته و ادراک مختلفی شروع به بوق زدنهای بی مورد کند چه اتفاقی می افتد ؟

اگر هر راننده در هر یک از موقعیتهای ذکر شده اقدام به بوق زدن کند چه فضای حاکم خواهد شد ؟

قضاوت به عهده وجدان و ادراکاتمان

مزاحمت

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *